Прифронтові дороги Торецька

Прифронтові дороги Торецька

В рамках проекту «Ефективне місто» від руху « Сильні громади», ГО «Центр UA» та ГО « Студена»  в Торецьку  з 18 вересня розпочав роботу клуб

« Ефективне місто», який на даному етапі налічує вже близько 10 членів і націлений поліпшити ситуацію зі стану доріг в місті. Під час засіданнь клубу «Ефективне місто» зібравши та проаналізувавши всю    відкриту та  надану інформацію  місцевою владою міста, реакцію населення  щодо питання ремонту доріг в місті –  активісти визначили головні проблеми, які потребують вирішення та визначилися з напрямком дій членів клубу.

В місті Торецьку, як і в багатьох містах Донецкої області, серед міських проблем стан доріг турбує мешканців найбільше. Це підтвердили опитування, які проходили навесні 2017 року. На той час в місті було повністю паралізоване виділення бюджетних коштів на різні програми через самоусунення місцевих депутатів від виконання своїх обов’язків перед громадою – вони просто не збиралися на сесії ради. На початку травня Президентом України був підписаний наказ про створення в м. Торецьку військово-цивільної адміністрації. Але створення нового державного органу зайняло певний час і тому питання стану доріг в місті залишалось відкритим в той час, коли в сусідніх містах активно стартували роботи з ремонту.

В липні активісти руху «Сильні громади» вирішили дізнатися думку жителів міста щодо поточного стану транспортної інфраструктури в місті шляхом опитування в форматі фоку-групи. На питання чому ця проблема є актуальною більшість респондентів акцентувала увагу на комфортності при переміщенні по місту та за його межі автомобільним транспортом. Один з респондентів наголосив, що ремонт асфальтного покриття є принциповим іміджевим питанням  для міста,  що знаходиться поруч з лінією розмежування і яке часто відвідують мешканці окупованих територій. Повертаючись в окуповані міста, люди розповідають про те, що в Торецьку нічого не робиться.

«Поточний стан міських доріг призводить до постійного зносу транспортних засобів, в тому числі і громадського транспорту. Я, як водій та власник авто, постійно стикаюся з значними витратами  на  ремонт  свого автотранспорту саме з причини поганих доріг в місті.    Це також  може бути проблемою для  місцевого бізнесу.» – цією думкою поділився активіст та місцевий волонтер. «Перевізники підвищили тариф на проїзд. посилаючись саме на поганий стан доріг» – зазначила одна з респонденток (на даний момент, при максимальній тривалості маршруту всередині міста до 10 км,  тариф становить 5 гривень).

Більшість респондентів  висловили думку, що майже всі дороги в Торецьку потребують капітального ремонту,  особливо ті, які поєднують місто з прилеглими селищами. Багато з цих доріг є основними артеріями, по яким переміщуються військова техніка та транспорт швидкої допомоги. На думку деяких респондентів якісно проведений ремонт транспортної інфраструктури  істотно покращать умови життя населенню, яке знаходиться в стані перманентного стресу від бойових дій.

Поточна ситуація

Новостворена ВЦА, пройшовши всі необхідні організаційні  процедури,  тільки в  вересні змогла  активно взятися  за  вирішення проблеми стану доріг. Нарешті в місті з’явилися ремонтна техніка, розпочалися роботи з ремонту асфальтного покриття. На сайті ВЦА  опубліковане розпорядження керівника з переліком вулиць, які  планується відремонтувати до кінця цього року.

Але  знайти у  відкритому доступі  інформацію про те,  як саме приймалося рішення щодо визначення конкретних вулиць, які потребують ремонту –  не представилося можливим. Тільки після розмови з в.о. заступника керівника ВЦА Сергієм Вінником, стало відомо, що представники громади до цього процесу залучені не були. Тим не менш на сайті публічних закупівель «Prozorro» можна дізнатися інформацію про тендер та умови договорів підряду.  Варто зауважити, що серед документів на тендер відсутня інформація підрядника про досвід виконання аналогічних робіт та перелік обладнання, як це передбачене статтею 16 Закону України “Про публічні закупівлі”. Також не опубліковані деякі додатки до договору, які є його невід’ємною частиною та мають бути оприлюдненні.

Поки ремонтники працювали, місцеві мешканці в соціальних мережах ділилися враженнями щодо поточної ситуації з ремонтом доріг в місті. Брак інформації, про графік проведення  запланованих робіт, зіграв проти іміджу ВЦА, тому керівникові прийшлося особисто відповідати на деякі розгнівані коментарі громадян у соціальній мережі Фейсбук. Звичайно були й ті, хто дуже зрадів очікуваному ремонту доріг та висловлював слова подяки. Мали місце також зауваження жителів Торецька про необхідність проведення ремонту не тільки в центрі, а й у віддалених районах міста, дороги в яких з кожним роком занепадають.

Із року в рік одні ті ж самі дороги. Як це змінити?

Опираючись на  отримані активістами дані, вдалось визначити, що починаючи  з 2014 року ремонт доріг в місті Торецьк проводився щороку в одних й тих же самих місцях.

Приорітетність відбору не піддається сумнівам: всі ці дороги є основними «артеріями» міста, по яким рухається громадський  транспорт,  вантажний транспорт тощо. В той же самий час, всі інші дороги, які  також мають певні навантаження та важливе призначення,  вже  більше  3 років не підпадають під бюджетні програми з  ремонту і  перетворилися з асфальтованих на ґрунтові. Причиною занепаду транспортної інфраструктури  безумовно є брак коштів в місцевому бюджеті. Вже не перший рік  шахтарський Торецьк є дотаційним містом в багатьох напрямках. Внесені зміни  до Податкового Кодексу Верховною Радою  в 2017 році значно погіршили ситуацію  з надходженням в бюджет міста коштів в тому числі,  які потенційно мали виділятися  на утримання інфраструктури . Звільнивши фізичних осіб та підприємства   від сплати деяких податків народні депутати поставили під загрозу фінансування важливих для життєдіяльності об’єктів в місті. Враховуючі такий стан речей,  члени клубу «Ефективне місто» відвідали представників влади. Під час обговорення проблеми фінансування сфери ЖКГ, ремонту  доріг,  учасники зустрічі прийшли до висновку, що  дії активістів повинні бути спрямовані на захист транспортної інфраструктури та інтересів різних верств населення, шляхом створення стратегії та плану  з подальшим лобіюванням виділення коштів під проекти з обласного та державного бюджетів.  Таку ідею напрямку роботи клубу підтримав заступник керівника ВЦА в м. Торецьк з питань ЖКГ Сергій Вінник  та пообіцяв сприяти на різних етапах.

В громади Торецька   зараз є інструменти для ефективної та законної взаємодії з владою. Не дивлячись на те, що остаточне слово в  прийнятті рішень, програм соціального та економічного розвитку військово – цивільною адміністрацією залишається за  керівником –  в пункті 11.2 положення про роботу ВЦА в місті Торецьк зберігаються умови для   створення робочих органів до яких можуть входити представники громади.

Створення  дорадчих органів при ВЦА   повинно  стати потужними платформами, (альтернативою депутатському корпусу) які дозволять реалізовувати право громадян на участь у місцевому самоврядуванні.

 Наразі члени команди «Ефективне місто» вже обговорюють стратегію своєї роботи і якщо ви бажаєте приєднатися до клубу, маєте ідеї або власне бачення вирішення проблеми неякісного асфальтного покриття в місті –  ви можете зв’язатися з координатором руху « Сильні громади» Оленою Шевчук за телефоном : 050 587 38 26. Або написати листа silnigromadytoretsk@gmail.com

 

Координатор руху « Сильні громади» в м. Торецьк Олена Шевчук

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Previous 35-я сессия Лиманского городского совета: каких решений ждать?
Next Маєш право знати: огляд рішень сесії Костянтинівської міської ради

About author

You might also like

Ефективне місто 0 Comments

Як відбувається медична реформа у сільській місцевості Костянтинівського району

Отримання якісних медичних послуг населенням зможе забезпечити зниження рівня захворюваності, підвищить рівень тривалості життя, зменшить витрати на лікування хвороб та сприятиме вчасному їх виявленню. Реформа охорони здоров’я відбувається на всіх

Ефективне місто 0 Comments

В Олександрівській ОТГ готові підтримувати бізнес-ініціативи підприємців

У серпні рух “Сильні громади” запустив нові напрямки діяльності проекту “Ефективне місто”. Одним з таких напрямків є покращення умов ведення бізнесу. Наскільки бізнес-клімат є сприятливим у Олександрівці Донецької області, що

Ефективне місто 0 Comments

Рубіжне стало на крок ближче до інклюзивності

11 жовтня клуб «Ефективне місто» у м.Рубіжне звернувся з ініціативою щодо забезпечення інклюзивності пішохідних переходів при реконструкції дороги по вулиці Миру. Детально про ситуацію можна дізнатися з матеріалу Про дороги та

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!