Торецькі вулиці – домівка для собак. Перші кроки до вирішення проблеми

Торецькі вулиці – домівка для собак. Перші кроки до вирішення проблеми

Проблема безпритульних тварин у Донецькій області стала особливо актуальною у зв’язку із воєнними діями. Не тільки тому, що мешканці часто залишали своїх домашніх улюбленців, рятуючись від війни, а й тому, що підприємство, яке контролювало чисельність безпритульних тварин в області до 2014 року, залишилося на території окупованого Донецька.

Відтоді місцева влада або волонтери у невеликих містах намагаються вирішити проблему зростання чисельності безпритульних тварин у місті самостійно. Однак часто для цього бракує не тільки коштів, а й досвіду, як їх ефективно використати. Бо у деяких містах ці гроші витрачають на те, щоб знищити безпритульних тварин, в інших – щоб стерилізувати або забрати до притулку. Але у жодному з міст Донецької області проблема не вирішується комплексно.

Саме тому «Сильні громади» спільно із ГО «Студена» вирішили знайти ефективні приклади вирішення цієї проблеми та запропонувати цей досвід тим громадам, де вона актуальна. Одним із таких прикладів є Львів, де упродовж кількох років вдалося створити сучасний Центр для безпритульних тварин із ветеринарною клінікою та першим в Україні центром адопції на базі комунального підприємства «Лев».

22 вересня у Торецьку відбулась лекція на тему «Знайти дім для Сірка. Як вирішити проблему безпритульних тварин?», під час якої директорка КП «Лев» Оксана Кошак поділилася досвідом та представила роботу комунального підприємства.

Прикметно, що ще кілька років тому у Львові ситуація з тваринами була такою ж, як і в більшості міст, можливо, навіть і гіршою через масове знищення собак.

«Коли кілька років тому місцеві зоозахисники разом зі ЗМІ завітали до місцевого притулку, те, що там побачили було більше схоже на кадри з фільму жахів. Тварини були вимучені, голодні, деякі мали ушкодження. Подекуди кістки померлих тварин стирчали з землі. Така жахлива картина остаточно переконала нас, що назад дороги нема. І ми повинні захистити собак від такої жахливої долі», – зазначила директорка ЛКП «Лев».

Перший крок до змін було зроблено саме в напрямку аналізу та ідентифікації проблеми. Що саме призвело до такого стану? Чому притулок для тварин, який був на той момент у місті, показав себе зовсім не ефективним? Які є світові практики вирішення проблеми безпритульних тварин? І тільки зрозумівши та проаналізувавши причину появи безпритульних тварин, вони обрали декілька стратегічних напрямків розвитку майбутнього центру.

Безвідповідальність населення

В основі проблеми збільшення чисельності безпритульних тварин лежить те, що населення безвідповідально ставиться до своїх домашніх улюбленців. На певному етапі мешканці міста через різні причини виганяють собак на вулицю. Це системна проблема, адже близько 80% безпритульних тварин (актуальна для Львова статистика), раніше мали господарів.

Саме тому, щоб тварини не губилися і можна було легко повернути втрачену собаку чи кішку господареві, а також ідентифікувати та притягнути до відповідальності власника викинутої тварини, у Львові запровадили систему обов’язкової реєстрації усіх тварин.

Для цього вони залучили міжнародні організації такі, як Animal ID, які спільно з місцевою владою розробляли проект рішень, щодо обов’язкової реєстрації тварин. Цей інструмент показав себе досить ефективним та навіть став трендом у місті.

Притулки в умовах України – це не ефективно!

Проаналізувавши стан роботи притулку у Львові, ініціативна команда зрозуміла, що до проблеми безпритульних тварин потрібен кардинально інший підхід. Утримувати всіх тварин, привезених з вулиці, виявилося зовсім неефективно, а подекуди не гуманно по відношенню до них та що не менш важливо досить затратно. З кожним роком кількість собак на вулиці постійно зростала і це все при робочому притулку для тварин.

У цій ситуації, КП потребувало повного перезавантаження та пошуку нових підходів до вирішення проблеми безпритульних тварин. Притулок перетворили у ветеринарно-стерилізаційний центр. Від того моменту в місті була сформована система роботи, орієнтована на відлов, стерилізацію та прилаштування тварин. Вона включала чотири головні компоненти: співфінансування бюджету та донорських коштів, робота волонтерів, робота професійних ветеринарів, тісна співпраця з місцевими ЗМІ.

ЗМІ, як інструмент

Зрозумівши перевагу публічності, ініціативна команда ЛКП «ЛЕВ» розпочала масштабну інформаційну кампанію, спрямовану на те, щоб привчити громаду бути відповідальною перед своїми тваринами та мотивувати мешканців міста брати тварин із притулків. Окрім соціальних роликів та інформування про діяльність Центру в соцмережах, у місцевих ЗМІ щотижня публікують інформацію про тварин, які шукають господарів. Завдяки такому підходу у Львові вдається прилаштовувати до 60% собак. Це при тому, що тварини перебувають у Центрі тільки 10 днів.

Працівники Центру беруть участь у ранкових програмах на телебаченні разом із тваринами, після чого зазвичай з’являється чимало охочих забрати собаку чи кішку собі.

Агенти добра в кожному районі

Тих тварин, для яких не вдалося знайти господаря, після стерилізації та вакцинації відпускають у точне місце відлову. За тваринами доглядають, підгодовують та проводять роз’яснювальну роботу із сусідами «агенти добра» – опікуни. Вони стежать за станом здоров’я тварини та турбуються про те, щоб наступного року її знову відловили для повторної вакцинації.

На ЛКП «Лев» створили базу контактних даних опікунів, тримають постійний зв’язок з ними, за потребою опікуни доставляють тварин для повторної вакцинації.

Сьогодні ЛКП «Лев» є одним з найяскравіших прикладів гуманного поводження з безпритульними тваринами. Руйнуючи міфи про неефективні комунальні підприємства, закритість та неможливість співпраці громади та влади, команда Центру змогла вистояти перед всіма викликами, які щоразу ставили під сумнів існування Центру. І вже сьогодні вони готові ділитися та множити свій досвід, інтегруючи стратегії в Донецьку та Луганську області.

Як відреагувала місцева влада?

Після лекції в представників місцевої влади було дуже багато питань до Оксани Кошак. Більшість з них звісно стосувалися фінансування та організації такого центру. Але вже на етапі обговорення стану проблеми в нашому місті у учасників лекції було сформовано декілька напрямків, у яких потенційно повинні рухатись разом місцева влада та члени клубу «Ефективне місто».

Ціль клубу «Ефективне місто» – вирішувати проблеми, залучаючи, як владу так і громаду. Ми впевненні, що тільки в тісній співпраці і взаємодії можливо якісно покращити будь-яку ситуацію. Проблема безпритульних тварин є досить актуальною для Торецька, адже з початком бойових дій багато мешканців вигнали своїх «улюбленців» на вулиці. Собаки з кожним роком стають все більш агресивними. І завжди є ризик натрапити на зграю собак в будь-якому куточку нашого міста. Неодноразові також випадки нападу собак на людей. Але, собаки в такій долі зовсім не винні. Кожен повинен розуміти, що такий стан речей, лише наслідок безвідповідальності суспільства.

Кому не байдужа доля безпритульних собак у Торецьку, запрошуємо Вас долучитися до нашого клубу, який працюватиме до кінця року. Участь у клубі «Ефективне місто» добровільна та безкоштовна. Його учасники збиратимуться приблизно раз на місяць. Долучитися до клубу можна під час будь-якого із засідань.

 

Координатор руху «Сильні громади» в м.Торецьк Олена Шевчук

Previous Тест до Дня захисту тварин
Next Вертикальна ілюзія, або Медійна матрьошка по-маріупольськи

About author

You might also like

Ефективне місто 0 Comments

У Костянтинівці запрацював клуб «Ефективне місто»

У Костянтинівці відбулось перше засідання клубу «Ефективне місто». Учасники засідання були ознайомлені зі станом проблеми безпритульних тварин у місті, та розробили стратегію роботи клубу для її вирішення в майбутньому. Перше

Ефективне місто 0 Comments

Рубіжне стало на крок ближче до інклюзивності

11 жовтня клуб «Ефективне місто» у м.Рубіжне звернувся з ініціативою щодо забезпечення інклюзивності пішохідних переходів при реконструкції дороги по вулиці Миру. Детально про ситуацію можна дізнатися з матеріалу Про дороги та

Ефективне місто 0 Comments

Клуб “Ефективне місто” почав свою роботу в м. Лохвиця

29 вересня відбулось перше засідання клубу “Ефективне місто”, який працюватиме для вирішення проблеми безпритульних тварин в місті Лохвиця Полтавської області. Координатор руху «Сильні громади» ГО «Центр UA» у місті Лохвиця

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!