В Олександрівській ОТГ готові підтримувати бізнес-ініціативи підприємців

В Олександрівській ОТГ готові підтримувати бізнес-ініціативи підприємців

У серпні рух “Сильні громади” запустив нові напрямки діяльності проекту “Ефективне місто”. Одним з таких напрямків є покращення умов ведення бізнесу. Наскільки бізнес-клімат є сприятливим у Олександрівці Донецької області, що було зроблено та які плани на майбутнє, ми запитали у голови Олександрівської об’єднаної територіальної громади Людмила Борисевич.

– Розкажіть про те, що зроблено для покращення бізнес-клімату в Олександрівській ОТГ?

Зміцнення сфери місцевої економіки в значній мірі залежить від підтримки ініціатив та економічної активності мешканців громади. І створення бізнес-клімату для розвитку малого та середнього підприємництва є одним із основних завдань, що стоїть перед місцевим самоврядуванням Олександрівської ОТГ.

Сьогодні селищна рада готова підтримувати ініціативи мешканців, що прагнуть до самозайнятості або створення нових робочих місць. Так, депутати селищної ради підтримали нашу пропозицію співфінансування проекту «Овочі домашні», що бере участь у конкурсі «Український донецький куркуль», і затвердили рішенням сесії фінансову участь селищної ради у організації цього малого підприємства. Ми розуміємо важливість підтримки подібних ініціатив та прагнемо, аби мешканці громади без перешкод могли здійснювати підприємницьку діяльність.

Саме для того, аби наблизити послуги з оформлення та ведення бізнесу, зараз йде активна робота зі створення ЦНАПу. Планується, що центр зможе надавати більше 100 послуг населенню громади, у тому числі – постійний супровід та підтримку бізнесу.

Для організації сільськогосподарського підприємництва, селищна рада проводить важливу роботу із виділення земельних ділянок. Кожен може звернутися з відповідною заявою, яку буде розглянуто та прийнято належне рішення.

Який відсоток підприємців зараз в тіні і чому?

Існує проблема легалізації заробітної плати та зайнятості населення. Значна частина роботодавців усвідомлюють важливість цієї проблеми і працюють у законодавчому полі. Але є й такі, які намагаються отримати якомога більший прибуток, ухиляються від сплати податків, використовуючи працю громадян без належного оформлення трудових відносин. Якщо раніше можна було спостерігати тенденцію неоформлених працівників у сфері торгівлі, то сьогодні їх легалізували. Проблема залишається у сільському господарстві, де виявити неоформлених працівників дещо складніше.

Для розроблення механізму щодо збільшення надходжень до селищного бюджету та вжиття заходів з легалізації трудових відносин, розпорядженням селищного голови було створено робочу групу з питань легалізації заробітної плати та зайнятості населення.

Чи маєте ви інформацією, скільки мешканців вашої громади бажає відкрити свою справу?

Складна економічна ситуація, незнання законів та можливостей, все це призводить до пасивності мешканців громади та небажання відкривати власний бізнес. Як показує досвід, відкриттю власної справи сприяє участь у різноманітних програмах підтримки, серед них – не тільки міжнародні, а й державні.

Значно активізувала мешканців до ведення бізнесу програма «Український донецький куркуль». Кількість заявок до конкурсної комісії від мешканців громади збільшилася в рази, у порівнянні з минулим роком.

Який шлях ви бачите, щоб спонукати людей відкривати власну справу?

Для того, щоб людина без страху та сумніву розпочинала власну справу, необхідна державна інфраструктура для надання послуг підприємцям на початковому етапі їхньої діяльності. Малі та середні підприємства – це джерело потужного внутрішнього інвестиційного ресурсу, вирішення питання зайнятості населення.

Сьогодні необхідно розповідати про основи юридичних та економічних аспектів ведення власної справи, проводити тренінги з основ бізнес-планування, відкривати консультаційну лінію для малого бізнесу. Важливим у цьому напрямку є проведення зборів громадян, бесід, індивідуальних консультацій.

На розгляд депутатів сесії селищної ради, що відбудеться у вересні, включено питання про розробку Програми підтримки малого та середнього підприємництва Олександрівської ОТГ. Вже сьогодні, плануючи бюджет громади на 2019 рік, ми вносимо пункт видатків на підтримку малого та середнього бізнесу.

Що, на вашу думку, в Олександрівській ОТГ є привабливим для підприємців та інвесторів чи може стати привабливим у майбутньому?

Залучення інвесторів та бізнесу до Олександрівської ОТГ – це одне із завдань Стратегії розвитку, над розробкою якої працює спеціально створена робоча група. Мотивація інвесторів має визначатися прозорими партнерськими відносинами, основна мета яких – наповнення місцевого бюджету визначених законодавством податків. Заохотити бізнес можливо через програму співфінансування та підтримки.

Одних інвесторів цікавлять ґрунти для вирощування сільгосппродукції, які дадуть найбільший урожай. Перспективним напрямком роботи в Олександрівській ОТГ є екотуризм. Потрібно лише сформулювати пропозицію, поширювати її в засобах масової інформації, на фестивалях, де демонструють самобутність краю, унікальні вироби народних промислів, продукти, виготовлені та вирощені його жителями.

На етапі залучення інвесторів важливою є комунікаційна стратегія. На офіційному сайті селищної ради планується створення розділу з інформацією про успішний досвід інвестиційної діяльності в громаді.

Які ніші в підприємництві вже зайняті та які, на вашу думку, можуть з’явитися і є перспективними в Олександрівській громаді?

Олександрівська громада є аграрною, а тому на території ОТГ більшість підприємців зайняті сільським господарством. Не менш важливими суб’єктами в системі малого підприємництва є торгівельні заклади та заклади громадського харчування.

Потрібно приділяти увагу такому явищу, як соціальне підприємництво, коли вигоду від бізнесу отримуватимуть більші прошарки суспільства. Також, є перспектива у розвитку сфери послуг, зеленого туризму, переробної промисловості.

Що було зроблено для полегшення ведення бізнесу в Олександрівській ОТГ та чи переймаєте досвід інших громад?

Варто зазначити, що Олександрівська ОТГ утворилася 15 травня 2018 року, а тому робота, в тому числі і з підприємцями, тільки організовується. Важливим кроком у цьому напрямку стане створення Центру надання адміністративних послуг, який почне свою роботу з 1 січня 2019 року. Відповідно до проекту ЦНАПу Олександрівської ОТГ, ми зможемо надавати до 140 видів послуг населенню, в тому числі – повний супровід підприємців. Реформа децентралізації має наблизити послуги до людей та сприяти полегшенню їх отримання. Над реалізацією цього завдання сьогодні працює Олександрівська селищна рада.

Спеціалісти органів місцевого самоврядування селищної ради постійно відвідують семінари, навчальні візити та тренінги з метою перейняття досвіду інших громад. З подібних заходів ми привозимо дуже цінну інформацію, яку потім використовуємо у власній роботі.

Що на вашу думку потрібно зробити державі щоб мотивувати молодь до створення та розвитку власної справи?

Це повинні бути програми підтримки не тільки на місцевому, але й на державному рівні. Молодь потрібно навчати, показувати позитивний приклад, ділитися досвідом. Продуктивними у цьому напрямку є бізнес-тренінги, програми обміну з іншими державами, навчання. Наша молодь прогресивна та здатна мислити швидко і далекоглядно, тому завдання держави – допомогти та підтримати.

Проект «Ефективне місто» реалізується за підтримки UCBI — Української ініціативи зміцнення суспільної довіри, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

 

Координатор руху «Сильні громади» в Олександрівському районі Сергій Кайдаш

 

Previous На економічному Форумі у Слов’янську розповіли про відновлення історії Староміського цвинтаря
Next Як відбувається медична реформа у сільській місцевості Костянтинівського району

About author

You might also like

Громади 0 Comments

Клуб “Ефективне місто” почав свою роботу в м. Лохвиця

29 вересня відбулось перше засідання клубу “Ефективне місто”, який працюватиме для вирішення проблеми безпритульних тварин в місті Лохвиця Полтавської області. Координатор руху «Сильні громади» ГО «Центр UA» у місті Лохвиця

Ефективне місто 0 Comments

Прифронтові дороги Торецька

В рамках проекту «Ефективне місто» від руху « Сильні громади», ГО «Центр UA» та ГО « Студена»  в Торецьку  з 18 вересня розпочав роботу клуб « Ефективне місто», який на

Ефективне місто 0 Comments

Торецькі вулиці – домівка для собак. Перші кроки до вирішення проблеми

Проблема безпритульних тварин у Донецькій області стала особливо актуальною у зв’язку із воєнними діями. Не тільки тому, що мешканці часто залишали своїх домашніх улюбленців, рятуючись від війни, а й тому,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!