Які інструменти покращення бізнес-клімату будуть корисними для Селидового?

Які інструменти покращення бізнес-клімату будуть корисними для Селидового?

Однією зі складових успішного розвитку малого та середнього бізнесу в містах є готовність місцевих органів влади створювати сприятливі для цього умови. Зазвичай такі заходи фіксуються у розроблених органами самоврядування програмах розвитку малого та середнього бізнесу. Рух “Сильні громади” проаналізував таку програму м. Селидовому, а також інших схожих містах, де місцева влада успішно сприяє розвитку бізнесу.

Селидове: “маяк шахтерской славы” чи мономісто, яке занепадає?

Селидове – шахтарське місто, де численні династії гірників – не дивина. Свого часу професія шахтаря вважалась неабияк престижною, перспективною та високооплачуваною. Недаремно гімн Селидового має рядки : “Селидове – маяк шахтерской славы”.

Але останнє десятиліття гірнича галузь переживає кризу.

І хоч в міському бюджеті левову частку досі становлять надходження від вугільних підприємств, і за обсягами реалізованої продукції на першому місці державне підприємство ДП “Селидіввугілля” (85-90%), часта заборгованість із заробітної плати, брак технічного обладнання, відсутність нових лав ведуть до занепаду вугільної галузі і нестачі коштів у міському бюджеті.

Страйки місцевих шахтарів в Селидовому та Києві, протестні голодування голів профспілок в приміщенні міністерства відбуваються по кілька разів на рік. У 2018-му з гірничих підприємств міста звільнилось більше тисячі гірників. Багато з них влаштовуються на вугільні підприємства сусідніх міст (Добропілля), областей (Павлоград, Дніпропетровська обл.) та навіть країн (Польща).

Страйк шахтарів перед ДП “Селидіввугілля” в лютому 2018

На сьогодні гірничій галузі існує тільки одна альтернатива – малий та середній бізнес (МСБ). Але МСБ наповнює бюджет міста всього на 22%.

За останніми даними в сфері МСБ зайнято близько 1500 суб’єктів підприємницької діяльності (з них 129 – малі підприємства). Проте в порівнянні з 2016 роком їхня кількість збільшилась на 23,3%. Спостерігається тенденція до розвитку мережі закладів торгівлі, побутового обслуговування та ресторанного господарства.
Населення міста обслуговує близько 200 закладів торгівлі, 23 заклади ресторанного господарства та 63 підприємства побутового обслуговування.

“Шахти, неприбуткові і треба щось з ними робити. Вони у нас розраховані на 50 років, а наймолодша з них побудована в 1956-му. Тобто в 2006 році треба було планувати зміни в соціальній політиці з перенавчання місцевого населення і перепідготовки їх до інших виробничих циклів. У нас цього немає”, – коментує економічну ситуацію в місті власник місцевого швейного виробництва та заступник голови регіонального кластеру легкої промисловості “Donbass Fashion” Віктор Німаніхін.

Підприємець бачить вирішення проблеми у залученні коштів міжнародних фондів на розвиток підприємництва та перекваліфікацію гірників.

Місцева програма розвитку підприємництва

Офіційний чинний документ Селидівської міської ради, який описує основні тенденції та заходи зі створення сприятливого бізнес-клімату в Селидовому – Програма розвитку малого та середнього бізнесу на 2016-2018 роки. У 2019 році місто матиме вже нову Програму і, ймовірно, оновлений план дій у сфері сприяння розвитку бізнесу. Тож тепер дуже важливо переглянути основні заходи поточної програми, визначити, чи є вони вичерпними та ефективними.

Відповідно до програми, пріоритетними напрямками роботи виконавчого комітету Селидівської міської ради в питаннях підтримки МСБ є:

  • зосередження на реалізації регуляторної політики, вирішення проблем підприємництва;
  • розбудова інфраструктури підтримки підприємництва;
  • спрощення процедури реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності та видачі їм документів дозвільного характеру;
  • пошуку нових форм фінансової та матеріально-технічної підтримки;
  • навчання та перенавчання незайнятого населення з орієнтацією на зайняття; підприємницькою діяльністю, створення нових робочих місць;
  • створення сприятливого інвестиційного клімату.

На сайті Селидівської міської ради є розділ, де висвітлюються етапи регуляторної діяльності в місті.

Розділ “Регуляторна діяльність” на сайті Селидівської міської ради.

Крім того, на сайті в цьому розділі є посилання на портал, в якому можна порахувати результати від впровадження того чи іншого регуляторного акту – онлайн-платформа для проведення аналізу впливу проекту регуляторного акту та тесту малого підприємництва.

Онлайн – платформа для проведення аналізу впливу проекту регуляторного акта та тесту малого підприємництва

Програмою передбачено, що органи місцевого самоврядування спільно з представниками податкової, центру зайнятості та пенсійного фонду проводять семінари, круглі столи з представниками МСБ щодо обговорення шляхів вирішення проблемних питань з метою створення сприятливого регуляторного середовища для розвитку підприємництва.

Спрощенню умов ведення бізнесу сприяє ЦНАП

Передбачено, що робота адміністраторів постійно моніториться, адміністратори постійно вдосконалюються, переймаючи новий досвід. Програма також передбачає створення єдиної системи інформування підприємців щодо вимог контролюючих органів і порядку надання документів дозвільного характеру.

Окрему увагу варто приділити пунктам програми, в яких йдеться про роль міського центру зайнятості в стимулюванні МСБ.

Центр зайнятості компенсує роботодавцям витрати у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування за працевлаштованих осіб незайнятого населення. Також поширює інформацію та заохочує підприємців до участі у конкурсному відборі для відшкодування відсотків за кредити за рахунок коштів обласного бюджету.

Крім того, міський центр зайнятості регулярно проводить освітні заходи для підприємців та тих, хто планує започаткувати бізнес. Зокрема, організовує тренінги з написання заявок до участі в грантових програмах підтримки підприємництва та бізнес-планів.

Програма передбачає також участь у фінансовій та інформативній підтримці МСБ органів місцевої влади. Прикладом такої підтримки, може бути співфінансування обласної програми “Український донецький куркуль”. Торік з міського бюджету місцевому підприємцю на реалізацію проекту з утеплення пінополіуретаном житлових будівель та промислових споруд виділили 250 тис. грн.

У програмі також є заходи з підвищення соціальної активності підприємців, їх інформування та ресурсного забезпечення. Зокрема, передбачено залучення до регіонального конкурсу “Підприємець року”, проведення міських конкурсів на кращі підприємства торгівлі, ресторанного господарства та участь в обласних конкурсах.

Крім того, відділи міської ради, згідно з програмою, займаються удосконаленням механізмів надання в оренду підприємцям приміщень комунальної власності міста та інформують через сайт про наявність майна для здачі в оренду або продажу.

Проаналізувавши сайт міської ради, ми не знайшли відповідного розділу з інформацію про наявне комунальне майно.

До програми залучені також місцеві ЗМІ: ТРК “Інфо-центр” та газета “Наша зоря”. Вони мають висвітлювати проблеми розвитку та політику підтримки МСБ.

Проаналізувавши досвід створення сприятливих умов для підприємництва інших міст, ми з’ясували, що вищезазначені інструменти, якими послуговується Селидове, не є вичерпними.

Славутич: від мономіста до нових ідей

Славутич є яскравим прикладом трансформації мономіста в місто, основну частку надходжень в бюджет якого становлять кошти від малого та середнього бізнесу.

Свого часу місто атомників повністю залежало від функціонування Чорнобильської атомної електростанції (ЧАЕС). Під час поступової ліквідації станції 20-ти тисячний Славутич втратив 8,5 тис. високооплачуваних робочих місць.

Структура виробництва до остаточної ліквідації ЧАЕС

Сучасна структура промисловості

Тамтешня місцева влада розробила ефективний механізм співпраці міських інституцій, що дало змогу врахувати інтереси як існуючих так і потенційних представників МСБ та надати можливості для розвитку.

Модель соціально-економічного розвитку Славутича

Міські інституції підтримки бізнесу Славутича

Напрямки підтримки бізнесу Славутича

Ключове місце в цій моделі посідає КП “Агентство регіонального розвитку”. Його місія: сприяти сталому інноваційно-інвестиційному та соціально-економічному розвитку міста Славутича та Славутицького регіону.

Агентство є “місточком” від підприємців до органів влади. КП надає в оренду приміщення, проводить моніторинг проблем бізнесу, форуми для підприємців, вносить пропозиції до нормативної бази, бере участь у створенні та реалізації програм з розвитку МСБ тощо.

Департаменти КП “Агентство регіонального розвитку”

Основним джерелом формування бюджету Агентства є кошти від здачі в оренду майна підприємцям та надання послуг.

Славутицька влада активно залучає на розвиток бізнесу грантові програми ЄС та інших фондів. Так, наразі місто впроваджує проект “План місцевого економічного розвитку: Славутич – драйвер росту відкритої та вільної економіки регіону”, загальний бюджет якого 850 тис. євро, з яких внесок Європейського Союзу – 650 тис. євро, місцевого бюджету – 200 тис. євро. Проект стартував цього року й реалізовуватиметься до 2020.

Грантова програма ЄС розвитку бізнесу в Славутичі

Незвичайний для України, в Славутичі діє такий демократичний інструмент взаємодії бізнесу і влади, як сніданки з мером. Підприємці разом з міським головою зустрічаються в кав’ярні, щоб поділитися проблемами, пропозиціями просто за чашкою кави.

Сніданки з мером Славутича

Мапа комунального майна в Калуші

Як заззначалося вище, на сайті Селидівської міської ради відсутній розділ з інформацією про наявне комунальне майно. Гарним зразком доступу до такої інформації є місто Калуш Івано-Франківської області. Там місцева влада створила мапу комунального майна.

Розміщена вона на сайті Калуської міської ради у розділі SMART-City «Електронне місто». Проект розробили для того, щоб калушани могли контролювати комунальне майно міста.

Ви просто обираєте об’єкт на карті і одразу отримуєте всю інформацію про нього, включно з фото реального стану цього майна. Крім мапи, на сайті є й реєстр комунального майна, поданий у таблицях.

Мапа комунального майна в Калуші

Підприємництву вчать з дитинства

Культуру підприємництва людина має вивчати ще в школі разом з іншими навчальними предметами – в цьому переконані зокрема представники міської влади Львова та Ладижина. Там навчання юнаків та дівчат підприємницької справи прописано програмою соціально-економічного розвитку.

Так, з метою сприяння становленню молодіжного бізнес-середовища,
активізації підприємницького потенціалу, формування бізнес-культури серед
підростаючого покоління, Львівська міськрада запустила проект «Шкільне підприємництво» для учнів 9-10 класів. Зокрема, серед учнів старших класів Львова проводяться симуляційні ігри – інтерактивні моделі економічної системи, максимально наближені до реальних умов.

«Підприємницька культура населення не виховується за один рік. Це довготривалий процес. Ми повинні навчити всіх школярів фінансовій грамотності, дати можливість отримати знання з основ підприємницької діяльності всім охочим вже зі школи. Якщо ми будемо давати знання про підприємництво школярам вже сьогодні, то завтра місто отримає сильну підприємницьку громаду», – зазначила голова постійної комісії фінансів та планування бюджету ЛМР Вікторія Довжик.

Шкільне підприємництво у Львові

Програма розвитку підприємництва м. Ладижин Вінницької області також передбачає проект, спрямований на розкриття потенціалу молоді – «Молодіжна Бізнес-майстерня». Це бізнес-школа для студентів та випускників професійних училищ, молоді загалом. Учасників готують до успішного започаткування своєї справи та здійснюють навчальне супроводження ведення малого (мікро) бізнесу. Кожен, хто пройшов навчання, започаткував бізнес, стає членом клубу власників мікробізнесу і отримує від проекту постійну інформаційну і навчальну підтримку.

Такий інструмент, на наш погляд, є вкрай важливим для Селидового, де є ПТУ, ліцей, гірничий технікум, в яких молоді люди вчаться на перукарів, поварів, візажистів, автомеханіків, а отже – потенційних підприємців.

Варто також зазначити, що, за даними програми, в місті є три об’єднання підприємців: Селидівська міська спілка підприємців малого та середнього бізнесу, Партнерство представників малого бізнесу м.Селидового, Асоціація платників податків.

У жовтні цього року ми запрошували членів “Партнерства представників малого бізнесу м.Селидового” обговорити за круглим столом головні проблеми в середовищі підприємців. На подію тоді завітали практично всі учасники процесу розвитку бізнесу в Селидовому: місцеві центр зайнятості, податкова, Приватбанк, деякі підприємці та ті, що планують започаткувати власну справу. Голова Партнерства з об’єктивних причин не змогла прийти, а делегована нею особа, здавалось, просто не мала мотивації: за тиждень до події зголосилася, а за годину до початку заходу відповіла: “можливо буду, а можливо ні”.

Засідання круглого столу “Розвиток підприємництва: проблеми та можливості”

Постає питання: чи так само “Партнерство представників малого бізнесу” відвідувало регулярні наради з питань розвитку бізнесу в виконкомі, як круглий стіл? Хіба в організації не було більше представників для делегування?

Описані механізми покращення бізнес-клімату не є вичерпними. Кожне місто може впроваджувати нові, досі невідомі, поєднувати з існуючими або адаптувати під власні умови. В будь-якому разі, місцеві чиновники не припустяться помилки, почавши діалог з підприємцями, дізнавшись про їхні потреби, та запровадивши спільні дії задля їх вирішення.

 

Координатор руху “Сильні громади” у Селидовому Олександр Цахнів

 

Previous Рух “Сильні громади” запускає роботу регіональної мережі “Будівничі громад”
Next Як пацієнтові отримати безкоштовні ліки

About author

You might also like

Ефективне місто 0 Comments

“Нам нужно, чтобы люди получали максимально качественную помощь”, – главврач из Лимана

Одной из наиболее активных тем для обсуждения в Украине остается медицинская реформа, которая сопровождается многими слухами и противоречивыми мнениями. Как известно, активная фаза медицинской реформы началась весной этого года с

Ефективне місто 0 Comments

У Добропіллі пройшло перше засідання клубу «Ефективне місто». Досвідом обмінювались захисники тварин.

23 вересня у Добропіллі пройшло перше засідання клубу «Ефективне місто». Розпочалося воно лекцією з приводу обраної актуальної проблеми, на яку вказали  самі мешканці – безпритульні тварини. Цьому передували майже півроку

Ефективне місто 0 Comments

Прифронтові дороги Торецька

В рамках проекту «Ефективне місто» від руху « Сильні громади», ГО «Центр UA» та ГО « Студена»  в Торецьку  з 18 вересня розпочав роботу клуб « Ефективне місто», який на

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!