Анабіоз та шокова терапія у Торецьку

Анабіоз та шокова терапія у Торецьку

Майже увесь минулий рік суспільно-політичне життя у Торецьку відбувалося за інерцією. Місто жило без мера та із депутатами, обраними ще в 2010 році і лише наприкінці року у міській раді відбулося пожвавлення у зв’язку зі створенням та призначенням керівника військово-цивільної адміністрації в місті. Активісти руху «Сильні громади» спробували проаналізувати, як вплинули зміни в механізмі управління містом на пересічних громадян та політичну ситуацію в громаді.

 Початок 2017 року ознаменувався продовженням політичної боротьби в Торецьку. Після подій на скандальній сесії Торецької міської ради в грудні 2016 року, на якій невідомі побили активістів, напруження серед депутатів зберігалося аж до початку лютого. Протягом січня незначна кількість депутатів, які все ж таки взяли участь у першій сесії, не змогли дійти згоди у ключових питаннях, які стосувалися встановлення місцевих податків. Більше того, деякі депутати-підприємці переконували в необхідності зниження місцевих податків для бізнесу. При цьому об’єктивних аргументів, аналітичних матеріалів, щодо спроможності місцевого бюджету витримати таке зниження податкової ставки – надано не було.

На жаль, для Торецької міської ради перша сесія в 2017 році стала і останньою. Після тримісячних невдалих спроб депутатів зібратися на пленарне засідання голова ОВЦА Павло Жебрівський звернувся до президента України Петра Порошенка з проханням ввести у Торецьку Військово-цивільну адміністрацію (ВЦА). 13 травня 2017 року президент підписав наказ про введення ВЦА, але до призначення керівника і фактичного запуску роботи ВЦА м. Торецьк пройшло майже 3 місяці.

Зважаючи на це, з травня до серпня місто фактично знаходилось у стані безвладдя. І до механізму керування містом в цей період, з юридичної та фінансової точки зору, виникали певні питання як у чиновників, так і у представників громади. Цей перехідний період ще більше занурив Торецьк у стан анабіозу.

В цей час великою проблемою та іспитом для кожного жителя міста стала гуманітарна катастрофа. Внаслідок постійних обстрілів “сірої зони” та пошкодження систем водопостачання, на територію Торецька була ускладнена подача питної води. Певний період комунальне підприємство регулювало час подачі води для населення. За рахунок цих маніпуляцій вдавалося втримати важку гуманітарну ситуацію та не допустити критичного стану. Але кількість води, яка надходила не покривала потреб населення в повній мірі через що розпочалися інформаційні провокації та хвилювання. Весь цей період українська сторона СЦКК намагалася врегулювати питання дотримання режиму тиші на період ремонтних робіт на території “сірої зони”. Але ремонтні роботи розпочалися тільки вкінці серпня.

Вже у серпні Павло Жебрівський представив громаді міста голову ВЦА м. Торецьк. Ним став Ярослав Руденко, який з 2016 року займав посаду першого заступника міського голови.

До нього було дуже багато питань та очікувань, як від громади міста так і від обласного керівництва, що були озвучені на офіційній спільній прес-конференції керівництва ОВЦА та вже новоствореній ВЦА міста Торецька. Після цього тривала робота над вирішенням багатьох юридичних та бюрократичних питань, серед яких затвердження штату робітників, заступників та керівників відділів.

Обурення місцевих мешканців викликало затвердження штату державного органу та керівників підрозділів, які не зазнали змін та не відрізнялися від штату осіб, які працювали при Торецькій міській раді. На це керівник ВЦА у коментарі виданню «Тиждень ЮА»  зазначив, що кожного члена виконкому перевіряли вже не один раз співробітники Служби безпеки України.

Різні погляди на розвиток демократії та залучення демократичних інструментів комунікації влади та громади в умовах роботи ВЦА вдалось ідентифікувати під час зустрічі керівника ВЦА з активними мешканцями міста. На думку деяких активістів, керівник ВЦА ігнорує інструменти впливу громади на прийняття рішень.

В свою чергу, керівник ВЦА підтримав ініціативу активістів, щодо можливості подання листів до уповноважених органів з вимогою роз’яснити, чи можливе прийняття положень про інструменти взаємодії та громадського впливу в умовах державного органу ВЦА. Також був запропонований та підтриманий формат створення дорадчого органу при ВЦА, куди могли би ввійти активісти міста, представники бізнесу тощо.

Щодо фінансування важливих сфер діяльності міста, то тут можна сказати, що фінансовий рік, для Торецька розпочався з середини вересня 2017. Тільки наприкінці року влада міста змогла повноцінно отримати всі субвенції та дотації, які були заплановані в обласному та державному бюджеті. Активно почали реалізовувати такі об’єкти, як: Центр надання адміністративних послуг, Молодіжний центр, ямковий та капітальний ремонт центральних доріг міста, дитячі майданчики біля навчальних закладів тощо. На кінець 2017 року ЦНАП та Молодіжний центр знаходились на стадії завершення ремонту та на початку 2018 року зможуть прийняти перших клієнтів та гостей. Що стосується дитячих майданчиків та ремонту доріг, тут реакція місцевих мешканців на реалізацію цих проектів була досить різна.

Мешканці міста у соціальних мережах ділились невдоволенням через те, що більшість робіт проводилось за несприятливих погодних умов. А відкриття дитячого спортивного майданчика відбувалося після того, як розтанув сніг.

Все це, звісно, є наслідками затяжного періоду затвердження керівника ВЦА. В той час, коли інші міста отримували заплановані субвенції, Торецьк очікував на зміну формату влади, а потім на затвердження керівника державного органу та отримання статусу юридичної особи, яка може приймати та розпоряджатися бюджетними коштами.

Також у соціальних мережах оприлюднили офіційне листування керівництва міста з народним депутатом, який продовжує представляти інтереси громади Торецька та селищ у Верховній Раді. Воно частково проливає світло, на стан використання бюджетних коштів, зокрема державної цільової субвенції та механізму подальшого планування реалізації подібних проектів. Це є дуже позитивним моментом, адже громада повинна розуміти всі процеси, механізми та формат комунікації представників влади між собою у питанні захисту інтересів та ресурсної бази громади Торецька. Тим паче, раніше оприлюднення подібних документів не було такою поширеною практикою.

Підводячи підсумки, можна сказати, що відносини між народним депутатом та теперішньою владою міста залишаються у стані «холодної війни» з кінця 2016 року, що можна відслідкувати між рядків у відповіді народного депутата керівництву державного органу. Народний депутат, як і у минулому, посилається на неефективність та непрофесійність команди ВЦА м. Торецьк. А між тим, показники роботи Ігоря Шкірі у Верховній Раді та в законотворчій діяльності, грають проти іміджу народного обранця. Наприклад, за даними офіційного сайту ВР, за 2017 рік не було жодного депутатського запиту зі сторони Ігоря Шкірі.

А законотворча діяльність спрямована на вирішення питань авіаційної безпеки та змін Повітряного кодексу України. Також з моменту зміни керівництва міста нардеп жодного разу не відвідав свій округ. А на кінець січня 2018 року у відкритому доступі немає жодного документу під назвою звіт народного депутата Ігоря Шкірі за 2017 рік.

Важливо приділити увагу подіям, що розгорнулися навколо особи колишнього мера Володимира Сліпцова, який весь 2017 рік перебував в СІЗО та очікував на вирок суду. У грудні він потрапив до списку на обмін, який відбувся в рамках Мінських домовленостей 27 грудня. Колишньому меру змінили міру запобіжного заходу, але перед самим обміном вже на КПП він, неочікувано для всіх, відмовився перетинати кордон та повернуся до автобусу, де знаходилися представники ЗМІ.

Важко сказати, чи стали ті умови лише механізмом для колишнього мера опинитися в рідному місті та фактично поліпшити свої умови життя, шляхом певних домовленостей з всіма задіяними сторонами в обміні. Але судовий процес триває і на початку року суд повинен винести йому новий запобіжний захід.

Підсумовуючи події 2017 року можна сказати, що для місцевих мешканців він був схожий на анабіоз із шоковою терапією наприкінці, яка так чи інакше може привести або до повного вмирання, або до відновлення. Важко прогнозувати, чи буде ефективним в роботі новостворений державний орган та чи виправдає очікування новий керівник міста, який юридично та фактично одноосібно приймає будь-яке рішення, що стосується життєдіяльності міста. Чи буде співпраця всіх суб’єктів, згаданих у статті, насправді ефективною та в інтересах громади, чи за цим буде стояти тільки критиканство, популізм та маніпуляція з метою досягнення особистих цілей? Все це покаже 2018 рік.

 Координатор руху «Сильні громади» в м. Торецьк Олена Шевчук

Previous Маєш право знати: огляд проектів рішень 42 сесії Рубіжанської міськради
Next Скандалы, интриги, расследования. Чем запомнился драматический год Добропольскому городскому совету?

About author

You might also like

Громади 0 Comments

Чешская негосударственная гуманитарная организация «Человек в беде» (People in need) в Украине проводит конкурс по предоставлению грантов для создания рабочих мест на территории Донецкой области.

  ЦЕЛЬ ПРОЕКТА Стимулирование действующего бизнеса, который имеет потенциал к расширению и созданию новых рабочих мест для населения проживающего вблизи линии разграничения. КТО МОЖЕТ ПРИНЯТЬ УЧАСТИЕ В ПРОЕКТЕ? Участие в

Бюджет, закупівлі 0 Comments

Чи сапавді використовувати ProZorro в Рубіжному не актуально?

Вже кілька років чиновники та активісти сперечаються щодо користі пониження порогів для проведення обов’язкової процедури закупівель. Наразі ці пороги становлять 200 тисяч гривень для товарів та послуг і 1,5 мільйона

Громади 0 Comments

Citizens of Donetsk region demonstrate their support to the European choice of Ukraine

On Sunday, April 3, flash mobs appealing to Dutch citizens to support the Association Agreement between Ukraine and the EU were held in ten cities of Donetsk oblast. Coordinators of

8 Comments

 1. volcanocapclub.com
  Квітень 06, 16:29 Reply

  На прошлой неделе Я сорвал большой куш в этом любимом
  клубе

 2. 3д-автоматы
  Квітень 09, 12:57 Reply

  Вчера Я вывел деньги в этом любимом онлайн-клубе

 3. ссылке
  Квітень 10, 12:51 Reply

  Я сорвал большой куш в этом крутом клубе

 4. играть на деньги
  Квітень 18, 20:46 Reply

  В прошлом месяцк Я выиграл
  деньжищи в этом любимом онлайн-клубе

 5. азино
  Липень 09, 13:59 Reply

  Я Выиграл джекпот в этом знаменитом казино

Leave a Reply