Електронне декларування – кістка в горлянці корупції

Електронне декларування – кістка в горлянці корупції

Для місцевих чиновників оприлюднення декларацій у Єдиному електронному реєстрі стане обов’язковою лише з 1 січня. Через два місяці, передбачених на реєстрацію, повноцінно запрацює система відповідальності за неоприлюднення інформації про доходи, яка значно посилена і тепер порушникам загрожує або штраф у кількасот тисяч гривень, або ж до двох років ув’язнення.

Попри необов’язковість, місцеві чиновники мають можливість реєструватися у системі вже зараз. Тому «Сильні громади» вирішили перевірити, наскільки активно це роблять чиновники Торецька.  

 

1 вересня в Україні відбувся запуск Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Ця подія мала стати останнім та вирішальним кроком на шляху України до безвізового режиму та лакмусовим папірцем у питанні готовності країни до майбутнього членства в ЄС. Крім того, від запуску системи електронного декларування залежало питання отримання чергового траншу від МВФ та сприйняття західними партнерами реального стану боротьби з корупцією в Україні. Враховуючи історичну важливість моменту, все мало відбутися урочисто та помпезно, але лакмус досить очікувано не змінив колір.

фото1

Зрив запуску, проблеми зі сертифікацією, збої системи, фальшиві декларації, ймовірне розкрадання донорських коштів, розчарування ЄС, внутрішньополітичні чвари – далеко не вичерпний перелік процесів, які відбуваються навколо реєстру декларацій практично щодня.

Так, 4 жовтня, відбувся черговий збій системи, але вже ввечері доступ до реєстру було відновлено. «Державним підприємством «Українські спеціальні системи», на технологічному майданчику якого знаходиться апаратний комплекс Реєстру відновлено електропостачання, збої в якому сьогодні вдень спричинили обмеження до його доступу», – наголосили в НАЗК.

фото2

Та не зважаючи на всі негаразди, реєстр працює, а суб’єкти декларування, визначені Законом України «Про запобігання корупції», зобов’язані подати щорічні декларації за минулий рік протягом 60 календарних днів після початку роботи системи. Серед таких службовців, які займають відповідальні та особливо відповідальні посади: Президент і прем’єр-міністр з радниками і помічниками, члени Кабміну, заступники міністрів, члени Антимонопольного комітету, голови Фонду держмайна та НБУ і їх заступники, народні депутати, державні службовці категорії “А” або “Б”, судді, прокурори і слідчі, керівники, заступники керівників державних органів тощо. Більш детальний перелік визначений в статті 50 вищезгаданого закону.

Як бачимо, в переліку відсутні посадові особи місцевого самоврядування, які займають посади нижче третьої категорії, тобто міські голови, їх заступники, депутати місцевих рад, інші посадові особи місцевого самоврядування. На цих службовців у 2016 році поширюється норма старого закону «Про запобігання та протидію корупції», згідно з якою вони подали декларації у паперовому вигляді за місцем роботи до 1 квітня поточного року.

foto3

Передбачений законом термін для чиновників ще не минув, але вже зараз можна проаналізувати певну тенденцію. У прифронтовому Торецьку Донецької області аж двоє посадовців стали на шлях відкритості перед суспільством: заступник керівника апарату суду та прокурор місцевої прокуратури. Поки що в пошуковій системі реєстру достатньо ввести лише назву вашого міста, аби ознайомитися з доходами та майновим станом місцевих службовців.

foto4

foto5

 

Наразі нічого цікавого, але ми з нетерпінням очікуємо декларацій суддів, слідчих та інших служителів правосуддя і правопорядку в Торецьку, аби проаналізувати відповідність задекларованих доходів реальному рівню життя.

 

Ще одним важливим інструментом суспільного контролю є офіційний сайт Національного агентства з питань запобігання корупції. На цьому порталі ви можете не лише ознайомитися з антикорупційною нормативною базою, а й повідомити про факти корупції, які будуть розглянуті агентством.

foto6

 

Важливо розуміти, що якщо посадовці не подадуть декларації до 1 листопада, або розмістять завідомо недостовірні відомості, вони можуть бути притягнені до адміністративної, і навіть кримінальної відповідальності.

foto7

 

В умовах перехідного періоду кожен з нас має чітко усвідомити, що руйнація старої і міцної корупційної системи не відбудеться самотужки і лише тотальний громадський контроль в кожному куточку України може нарешті повернути країну на шлях сталого розвитку замість послідовного занепаду. Весь необхідний інструментарій у наших руках.

 

Андрій Грудкін, координатор Сильних громад у Торецьку

Previous Тиждень на Донбасі у фокусі місцевих ЗМІ
Next Запрошуємо на навчання активістів Криворіжжя та Маріуполя!

About author

You might also like

Громади 0 Comments

Суд відкрив провадження щодо неправомірності дій Селидівської міської ради при голосуванні за заступника мера

Селидівський міський суд надіслав ухвалу про відкриття провадження за позовом депутата Віталія Грицака щодо неправомірного призначення на посаду заступника мера Селидового Івана Охомуша.  Засідання призначено на 3 листопада о 9:30.

Громади 0 Comments

Бачити народження нової України

Багато українців занадто просто сприймають життя. І категорично не хочуть бачити динаміки. А саме небажання бачити змінність заважає нашим співвітчизникам оптимістично глянути у майбутнє, відкинути найбільші страхи – і повірити

Громади 0 Comments

Мариупольские депутаты не пришли на публичную лекцию о результатах своей работы

24 декабря в Мариуполе прошла публичная лекция по мониторингу работы городского совета. В ходе лекции были представлены результаты анализа работы Мариупольского городского совета за 2016 год. Примечательно, что на лекции

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!