Наскільки помітна діяльність народного депутата Сергія Сажка в окрузі та як працюють його приймальні?

Наскільки помітна діяльність народного депутата Сергія Сажка в окрузі та як працюють його приймальні?

Активісти руху «Сильні громади» продовжують досліджувати діяльність народних депутатів. Цього разу ми дослідили їхню роботу на місцях: завітали до приймалень, поставили запитання щодо якості роботи депутата, кількості звернень громадян, дізналися в жителів округу, що вони знають про депутата, чи зверталася до нього зі своїми питаннями.

Згідно з Законом «Про статус народного депутата», у періоди між пленарними засіданнями Верховної Ради України депутати мають проводити зустрічі з виборцями у своєму окрузі. Минулий тиждень був саме таким. Тому ми вирішили дізнатись, як виконує даний обов’язок народний депутат України по 59-му виборчому округу Сергій Сажко.

Детально про депутата, графік роботи його приймалень, діяльність у парламенті можна почитати тут.

Ми завітали до двох депутатських приймалень, в Кураховому та Селидовому.

Громадська приймальня депутата в Кураховому

27 січня ми завітали до приймальні в місті Курахове. Керівник громадської приймальні повідомила, що депутата та його помічника зараз немає на місці, бо вони з робочою поїздкою в Києві. На наше прохання надати інформацію щодо стану роботи депутата і його помічників зі зверненнями громадян нам повідомили, що нададуть таку інформацію тільки в письмовому вигляді, у відповідь на запит на ім’я народного депутата. На запитання, чи відбувався прийом громадян цього тижня, відповіли, що 25 січня депутат Сажко відвідував перенесений до Маріуполю Мар’їнський інтернат: «Подарував інтернату дитячий майданчик, спортивний інвентар та солодощі». Додали також, що прийом відбувався, але не в Кураховому, а в селі Богоявленка Мар’їнського району. Депутат приймав жителів села та брав участь у спільному засіданні тамтешнього виконкому та у сесії ради. На наше запитання, коли він планує повернутися до округу аби продовжити прийом звернень жителів, керівник громадської приймальні повідомила, що скоріш за все, це відбудеться в лютому. На той час депутат запланував захід, приурочений до виводу військ з Афганістану: безоплатний музичний концерт для афганців. На цьому наше усне спілкування закінчилось, але попереду – письмове. Плануємо надіслати запити на отримання потрібної нам інформації щодо якості роботи депутата і його помічників зі зверненнями громадян.

Приймальня депутата в Селидовому

Після того ми завітали до громадської приймальні депутата у м. Селидовому, де спеціаліст громадської приймальні охоче поділилася інформацією щодо звернень громадян. Проте ця інформація стосується тільки міст Селидове, Українська, Гірник, Курахівки, Цукурене, Камишівка, Гостре, Новогродівка. Інформація щодо округу в цілому, як нам повідомили, знаходиться у приймальні в Кураховому.

Нам повідомили, що днями депутат Сергій Сажко приїздив до Селидового, аби дізнатися про стан справ. Прийому громадян не проводив.

У відповідь на наше питання, скільки всього було отримано звернень протягом роботи приймальні (2015-2016 роки), нам надали наступну інформацію:

 • Усних звернень від громадян – 219;
 • Письмових звернень від громадян – 88;
 • Звернень від організацій – 147.

Нам повідомили, що громадяни звертаються переважно з питань високих тарифів на комунальні послуги: електроенергію і опалення. За словами спеціаліста, особливим питанням залишається вугільне. Зверталися громадяни, у зв’язку з набуттям чинності змін від 28.12.2016р. до Гірничого Закону України: забезпечення вугіллям пенсіонерів, що працювали на шахтних підприємствах, де пройшла реструктуризація. «До 2014 року таким категоріям громадян виділяли вугілля, або ж надавали грошову компенсацію. З набранням чинності змін до Закону, людям сказали звертатися по субсидії», – прокоментувала представник депутата. Також повідомила, що після прийому громадян у Цукуреному у вересні 2016 року, депутат затребував в неї списки людей, які звернулися з даного питання. І додала, що це питання депутат піднімав у парламенті: «вирішити дане питання складно й коли воно вирішиться важко сказати…», – підсумувала вона.

Звернення до депутата надходили і від переселенців з окупованих територій України. Вони повідомляли про складність отримання адресної допомоги. Найчастіше, суть їх полягала в наступному: щоб отримувати адресну допомогу, переселенцю потрібно зареєструватися за конкретною адресою проживання, отримати штамп на довідці в міграційному підрозділі, оформити в УСЗН (управлінні соціального захисту населення) документи на зазначені виплати. Але якщо переселенець змінює адресу проживання у місті чи селі, він автоматично позбавляється всіх виплат. Тут в законодавстві існує суперечність, повідомила спеціаліст. Справа у тому, що згідно Закону України № 921-VIII від 13.01.2016 року, реєстрація територіального підрозділу міграційної служби не потрібна. Проте УСЗН досі її вимагає, керуючись Постановами Кабінету міністрів № 505, № 509. Як повідомила спеціаліст, депутат виступав у парламенті з пропозицією привести норми Кабміну у відповідність до вимог Закону № 921-VIII.

Крім того, за її словами, раніше люди зверталися зі скаргами на Службу єдиного замовника й деякі інші комунальні служби. Тепер, коли почали утворюватися об`єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), кількість подібних скарг зменшилась. «Роз’яснення з цих питань ми давали, приходили з ініціативою до міського голови, – повідомила спеціаліст, – також звернення надходили щодо ремонту доріг, під’їздів тощо. Частково їх вдалось вирішити».

Звертаються до народного депутата також бюджетні та громадські організації за фінансовою допомогою щодо задоволення нагальних потреб у ремонті або поповненні матеріальної бази.

На наше прохання перелічити проблеми, які вдалося вирішити, спеціаліст громадської приймальні відповіла, що депутатом проводиться робота з вирішення проблем закладів бюджетної сфери: «Був зроблений ремонт «під ключ» класу в школі № 13 м. Українська, класного кабінету школи м. Новогродівка. Вирішили питання щодо встановлення дитячих майданчиків, з яким до нас зверталися депутати місцевих рад Курахівки, Гострого, Селидового. Виділили кошти на придбання необхідного обладнання для Селидівської та Новогродівської міських лікарень. Задовольнили також звернення від спортивної школи (ДЮСШ) м. Українська щодо підтримки їхніх спортсменів, придбання лінолеуму, проведення ремонту. Депутат займається підтримкою афганських організацій «Гіндукуш» (Селидове) і «Шураві» (Новогродівка): допомагає виписувати газети, надає матеріальну допомогу, співпрацює з ГО «Ветеранів війни і праці», особисто здійснює привітання людей похилого віку зі знаменними датами. Траплялись випадки, коли люди зверталися за фінансовою допомогою на лікування онкологічних захворювань: кому треба на операцію, кому – ліки. Зокрема, виділили кошти на операцію з ендопротезування дівчині з Селидового Катерині Куцик».

На наше запитання «Чому не всі звернення задовольняють?», нам відповіли: «По-перше, це обумовлено тим, що деякі питання потребують уваги не тільки з боку депутата, але й держави. Подеколи, має місце небажання «чути, бачити на місцях», відсутність консолідації зусиль суспільства і владних структур». На запитання до спеціаліста громадської приймальні, як часто Сергій Сажко здійснював особистий прийом протягом 2016 року, нам відповіли, що депутат здійснював прийоми громадян по одному разу в Селидовому, Цукуреному, Українську, Курахівці та двічі в Новогродівці. Наостанок зауважила, що в питаннях особистого прийому потрібно зважати на велику кількість міських, селищних та районних рад виборчого округу: 41 міська та селищна рада.

Опитування громадян: чи відомо їм про особисті прийоми народного депутата?

Ступінь обізнаності громадян щодо свого права звертатись до представників влади, зокрема до народних депутатів, та реалізація цього права може бути критерієм кількох показників:

 • рівня демократичності в суспільстві (відсутності страху волевиявлення й утисків з боку владної системи),
 • активної безпосередньої участі в процесах управління країни, громади, вирішенні поточних індивідуальних та суспільних проблем,
 • якості інформаційної роботи депутата, регулярності проведення ним прийомів громадян тощо.

Днями ми зробили опитування громадян в Селидовому. Місто входить до виборчого округа № 59, за яким закріплений депутат Сергій Сажко. Нашою метою було дізнатися, наскільки обізнані люди у своєму праві на звернення, чи реалізовували його, а також, які питання зараз турбують жителів міста найсильніше.

Загалом ми спробували розпитати 21 мешканця, але з них лише 17 погодились відповісти. Питання були наступні:

 • Чи знаєте ви, хто є народним депутатом Верховної ради від нашого округа?
 • Чи відомо вам, що народний депутат має проводити прийом громадян в окрузі?
 • Чи були ви в нього на прийомі, або зустрічались з ним за інших обставин? Скільки разів і коли це було?
 • З якими питаннями ви б хотіли звернутися до народного депутата?

Результати опитування ми занесли в таблицю, де «з» – стверджувальна відповідь, «н» – заперечувальна, «в» – відмова від опитування.

1Результати опитувань Селидівців.

Серед сімнадцяти опитаних жителів Селидового тільки восьмеро знають, хто представляє їхній округ у Верховній Раді. Більшість не знає про депутатські приймальні (10 осіб з 17). І тільки одна жінка відповіла, що знає депутата особисто (щоправда забула його прізвище), була в нього на прийомі рік тому з питанням про видачу вугілля, яке шахта ім. Коротченка не видає пенсіонерці, яка там працювала. 12 громадян (п`ятеро з них досі не знали про прийоми депутатом) зробили наступні звернення:

 • Частіше спілкуватися з людьми, втілювати їх побажання в життя (одна опитаний);
 • Знизити комунальні платежі, зокрема на опалення (двоє опитаних);
 • Вирішити в місті проблеми з бродячими собаками (двоє опитаних);
 • Забезпечити благоустрій прибудинкових територій (один опитаний);
 • Збільшити розмір пенсій (один опитаний);
 • Поставити в центрі міста новий пам’ятник на місце того, що був знятий з початком процесу декомунізації (один опитаний);
 • Відремонтувати багатоповерховий будинок, що знаходиться в аварійному стані, та створити громадські вбиральні (один опитаний);
 • Вирішити проблеми з опалювальною системою в багатоповерхівці (один опитаний);
 • Займатися просвітою молоді (один опитаний);
 • Видати вугілля пенсіонерам, які працювали на шахті (один опитаний)

Чоловік, що звернувся з побажанням підвищити пенсію, нічого не знав ані про депутата, ані про приймальні. Аналогічне можна сказати про одну людину з тих двох, що звертались з проханням понизити тарифи на комунальні послуги: «Це все що нам треба, програма мінімум. Ми поза політикою». Ті, хто звертались щодо ремонту будинків, покращення благоустрою, вирішення проблем з бродячими собаками, принаймні знали, хто є депутатом по округу, або ж те, що він має приймати громадян. Додамо також, що більш обізнані й охоче відповідають на запитання люди старшого віку. Молоді люди або ухилялась од відповідей, або стверджували, що вони поза політикою, і їх усе влаштовує. Хіба що можна вкладати більше ресурсів у розвиток просвіти.

З опитування також бачимо, що доволі високою є частка людей, яких турбують питання благоустрою та житлово-комунальної сфери (7 з 12 осіб). Інтерв’ю з жителями міста можна глянути тут.

Таким чином, під час нашого моніторингу нам все ж не вдалося зустрітись ані з народним депутатом Сергієм Сажком, ані з його помічниками. Інформації щодо звернень від «центральної» (курахівської) приймальні ми не отримали. Це може свідчити про певний рівень закритості й недовіри до громадян. Цього не можна сказати про представника депутата у громадській приймальні м. Селидове. Вона охоче відповіла на наші запитання.

На жаль, наведені показники не можуть дати повної оцінки діяльності народного депутата по всьому округу. У зв’язку з цим ми плануємо надіслати запит на доступ до інформації на ім’я депутата. Як видно з опитування, лише половина опитаних хоча б приблизно знають про можливість звертатися до народного депутата для лобіювання своїх прав, інтересів та вирішення соціально-економічних питань. На нашу думку, це може свідчити про певний рівень зневіри у деяких з них до можновладців. Проте, як бачимо з кількості звернень та побажань від опитуваних, серед людей все ж існує багато невирішених проблем, зокрема, в житлово-комунальній сфері. І люди раді будь-якій можливості донести їх до представників влади, сподіваючись, що можливо, деякі з проблем будуть вирішені.

 

Координатор руху «Сильні громади» у м. Селидове Олександр Цахнів

Previous Паперовий ремонт тротуарів у Костянтинівці або 282 тисячі гривень під лід
Next Одна адреса на всіх: відділ освіти Селидівської міськради закуповує вугілля у сумнівних фірм

About author

You might also like

Громади 0 Comments

Чешская негосударственная гуманитарная организация «Человек в беде» (People in need) в Украине проводит конкурс по предоставлению грантов для создания рабочих мест на территории Донецкой области.

  ЦЕЛЬ ПРОЕКТА Стимулирование действующего бизнеса, который имеет потенциал к расширению и созданию новых рабочих мест для населения проживающего вблизи линии разграничения. КТО МОЖЕТ ПРИНЯТЬ УЧАСТИЕ В ПРОЕКТЕ? Участие в

Міські ради 0 Comments

У Кривому Розі засекретили генплан міста

Сьомого вересня активісти руху «Сильні громади» надіслали до Криворізької міської ради звернення з пропозицією усунути виявлені під час моніторингу недоліки. Одним із суттєвих зауважень до міськради є відсутність на сайті

Міські ради 0 Comments

Маєш право знати: огляд основних рішень останньої сесії Селидівської міськради

Активісти руху «Сильні громади» продовжують стежити за тим, які рішення приймають депутати на сесіях місцевих рад. Цього разу ми підготували огляд основних рішень Селидівської міської ради, яка відбулася 23 листопада.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!