Обговорення «Програми поводження з відходами у Костянтинівці»

Обговорення «Програми поводження з відходами у Костянтинівці»

13 квітня у приміщенні Костянтинівської міської ради відбулось обговорення Програми поводження з відходами в місті на 2018-2020 рр.

Це уже друге обговорення цієї програми. Перше відбулося у лютому 2017 року. Однак на сайті міської ради досі розміщено стару «Програму поводження з відходами» (за 2017-2020 рр.), тому ознайомитись з основними цілями, завданням, та фінансовими розрахунками реалізації програми немає можливості.

З 1 січня 2018 року відповідно до Закону України «Про відходи», все сміття необхідно сортувати за різновидами матеріалів: пластик, скло, папір, метал, органіка. Для цього біля багатоповерхових будинків мають бути встановлені відповідні контейнери. Схема збору сміття регламентується «Програмою поводження з відходами», затвердженою міською радою. При цьому, небезпечні відходи (ртутні лампи, батарейки) необхідно збирати окремо і потім передавати відповідним підприємствам, котрі мають ліцензію. Таких підприємств небагато по всій Україні, а одне з найближчих до Костянтинівки розміщене у Харкові. Двічі у місті виникала надзвичайна ситуація з люмінісцентними лампами, які були вивантажені у покинутому будинку та лісосмузі. Утилізація та доставка небезпечних ламп до Харкова міському бюджету вартувала приблизно 30 тис. грн.

Закон «Про відходи» зі змінами вже діє, але чи може Костянтинівка виконати його?

Обговорення «Програми про поводження з відходами» у Костянтинівці організували представники місцевого самоврядування. На засіданні були присутні заступник міського голови начальник профільного управління міської ради, яке відповідає за вивезення відходів, голови ОСББ, представники ЗМІ, екологічних та громадських організацій.

Баки для сміття

В рамках реалізації процесу роздільного збору сміття комунальники запропонували схему розсортування сміття на 2 види: вторинна сировина та відходи, які не підлягають переробці.

На майданчиках для збору сміття за проектом Програми буде розташовано 2 баки старого зразка, 2-х кольорів. (Перший – контейнер рекомендовано блакитного кольору з написом “Вторинна сировина”, Другий – контейнер рекомендовано сірого кольору, призначений для збирання решти змішаних відходів.) Таке рішення прийняли через те, що більшість сміттєвозів у Костянтинівці з верхнім завантаженням сміття, а заміна автопарку є дуже затратною. Розсортування сміття для переробки буде вже після вивезення на полігон (папір, скло, ПЕТ-пляшка).

Але старі контейнери для сміття у місті без кришок, що призводить до підвищення вологості відходів, зумовлює прискорення процесів загнивання в теплий період року та примерзання їх до контейнерів у морозну погоду. Також такі контейнери стають місцем розповсюдження гризунів, шкідливих комах та небезпечним джерелом інфекцій.
У вітряну погоду сміття з переповнених баків розлітається по всьому місту.

У місті функціонують 8 пунктів для приймання вторсировини, можливо, їх кількість буде збільшено. У великих супермаркетах, магазинах техніки, мобільного зв’язку, громадському просторі «Друзі», ЦДЮТ розміщені спеціальні контейнери для збору використаних батарейок.

Засміченість міста 
У Костянтинівці чимало несанкціонованих звалищ сміття в лісосмугах, біля водойм, у дворах нежитлових приватних будинків. Однією з причин цієї ситуації є небажання оплачувати послугу вивезення сміття та низька культура.
Для вирішення цієї ситуації та покращення культури поводження з відходами необхідний комплексний підхід – просвітницька робота з населенням та система покарання за стихійне викидання сміття, якого у місті немає. Також немає офіційної просвітницької програми з питання поводження з відходами.
Оскільки місцева влада не займається просвітництвом щодо поводження із відходами, то це можна робити самостійно. На сайті ВУМ-онлайн з 26 квітня розпочнеться курс «Як правильно поводитись з побутовими відходами. Практикум свідомого громадянина».

 

Питання поводження з відходами є дуже важливим та комплексним. Наприклад, більшість європейських країн за допомогою впровадження роздільного збору сміття збільшили бюджети своїх міст, покращили екологічну ситуацію, створили виробництво з закритим циклом.

Швеція є одним зі світових лідерів, що використовують технологію «енергія-зі-сміття» (waste-to-energy). Близько 2,5 мільйонів тонн сміття щороку спалюється для вироблення електрики або тепла. Індія відома своєю складною ситуацією з відходами, особливо пластиком. Тому в країні поліетиленові пакети, обгортки шоколадок, обгортки від печива використовуються для будівництва доріг. Пластик стає частковою заміною бітуму. У Шотландії звели перший в Європі 30-метровий пішохідний міст, який виготовили з 50 тонн пластикових відходів. Цей міст, у свою чергу, підлягає 100% переробці.

Досвід європейських країн та міст України, які вже знайшли ефективні методи переробки сміття з користю для громади, треба врахувати при створенні міської «Програми поводження з відходами». Цей документ повинен містити інструменти просвітництва у питанні роздільного збору сміття, залучення бізнес-середовища до співпраці за принципом «переробка-сировина», відповідальність за несанкціоноване створення звалищ та не сортування сміття.

Документ, який було надано до обговорення, та той, що міститься на сайті міської ради, не відповідає сучасним вимогам, має вигляд суто формального. Було б правильним, спочатку розмістити на сайті міської ради, а також у ЗМІ проект «Програми з поводження з відходами» для ознайомлення громадян з можливістю надання пропозицій до нього. А вже потім провести обговорення. Тоді, вже узгоджений та якісний документ, може бути винесений на голосування депутатів міської ради.

 

Координаторка руху «Сильні громади» у Костянтинівці Вікторія Омельченко

Previous Дело Василия Хоменко это сигнал об угрозе демократии в Донбассе
Next Дві сесії в один день: огляд квітневих рішень Рубіжанської міськради

About author

You might also like

Міські ради 0 Comments

Насколько прозрачно работает Рубежанский горсовет?

Активисты движения «Сильные громады» выяснили, придерживаются ли Рубежанский городской совет и его исполнительные органы критериев прозрачности в своей деятельности. Для этого был проведен анализ деятельности Рубежанского городского совета по 35 индикаторам критерия

Громади 0 Comments

Модернизация против очередей. Как происходит реформа административных услуг в Луганской области?

Каждый из нас в повседневной жизни сталкивается с необходимостью оформления документов в различных органах. Субсидия, регистрация нового места проживания, справка о составе семьи, паспорт и необъятное множество других документов –

Громади 0 Comments

Сильні громади шукають координаторів, аналітика та дизайнера

Команда “Сильних громад” шукає своїх супергероїв, разом з якими будемо разом творити нову якість влади та місцевого самоврядування. Відкрито конкурс на вакантні посади координаторів у таких містах: – Слов’янськ; –

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!