Підсумки круглого столу: Активісти поділилися своєю думкою стосовно розвитку громадського руху на Донеччині

Підсумки круглого столу: Активісти поділилися своєю думкою стосовно розвитку громадського руху на Донеччині

Активісти організації «Сильні громади» зі Слов’янська Денис Бігунов і Марія Середа розповідають про підсумки круглого столу, присвяченого діяльності громадського руху на Донеччині
«Сильні громади» організували круглий стіл на якому обговорювали проміжні підсумки діяльності місцевих громад Донеччини за останні два роки. Розгляди різне: динаміку змін настроїв жителів області, успіхи розвитку місцевого самоврядування та різні культурні ініціативи.

Сергій Стуканов: Чи брали участь у круглому столі представники влади?

Марія Середа: Влада не була цільовою аудиторією заходу, оскільки мова йшла про громадянське суспільство і виклики, які стоять перед ним. Але представники депутатського корпусу з різних міст все-таки були.

Сергій Стуканов: Чи відрізняється теперішня динаміка настроїв жителів Донецької області від динаміки 2014 року? Чи помітні зміни в діяльності громадянського суспільства?

Марія Середа: Звичайно, вони помітні, оскільки все менше на таких заходах постає питання напрямку руху держави, в плані Україна-Росія, і все більше ми переходимо до вирішення наших внутрішніх проблем. Я думаю, це результат громадянських позицій наших організацій, які працюють на Сході. Наш регіон свій вибір вже зробив. Дуже помітно, що соціальна позиція сходу України підтягується до центральної і західної частини України.

Сергій Стуканов: Зараз обговорюється питання відведення озброєнь на 2кілометри, і жителі Станиці Луганської вже готують протести проти цього. Про це, зокрема, заявив голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Юрій Гарбуз. За вашими спостереженнями, як населення Донеччини ставиться до українських військ та питання їх відведення?

Денис Бігунов: Наразі активне громадянське суспільство, яке вчора було представлене на круглому столі, не довіряє Російській Федерації і досить скептично ставляться до будь-яких поступок Росії з боку України.

Сергій Стуканов: Чи змінилося за цей час ставлення до НАТО?

Денис Бігунов: На побутовому рівні питання НАТО не є подразником, як це було ще кілька років тому. Зараз, за даними нашої колеги Марії Золкіної, ситуація кардинально змінилася. Зараз за підтримку НАТО на території нашого регіону виступає 24% населення. Тобто ситуація йде до загальноукраїнського знаменника.

Ольга Веснянка: Чи відчуваєте ви, що громадські активісти навіть між собою почали більше співпрацювати?

Марія Середа: Певні проблеми в громадському секторі ще є, оскільки ще відчувається певна розрізненість у роботі. Але однозначно можна говорити і про синергію в роботі, особливо це стосується культурного сектору.

Сергій Стуканов: Вчора на круглому столі відомий журналіст Олексій Мацука сказав, що більшість громадських організацій на Донеччині заполітизовані і виконують політичні замовлення. Ви згодні з таким висловлюванням?

Денис Бігунов: Я взагалі не знаю, яким чином можна виконувати політичне замовлення, якщо громадські організації є незалежними. Не громадські організації виконують політичні замовлення, а, скоріше, органи влади поводять себе більш лояльно по відношенню до громадських організацій.

Сергій Стуканов: Тобто збільшився вплив громадських організацій на владу? В чому це виражається?

Денис Бігунов: Порівняно з 2013 роком, коли громадських активістів били і вбивали, зараз, фактично, будь-який громадський активіст може прийти на будь-яке засідання сесії або депутатської комісії і поставити питання. Тобто у нас повна демократія.

Марія Середа: Я б погодилась зі словами Олексія в тому плані, що громадський рух набуває своєї популярності і певним чином сприяє легітимізації деяких політиків у суспільстві. Є приклади, коли міські мери створюють свої кишенькові громадські організації і використовують їх для легітимізації своїх дій. Така проблема існує. Але тенденція тяжіння громадських організацій до незалежності значно перевищує це явище.

Сергій Стуканов: Чи вдається громадським організаціям змушувати владу звітувати про витрати бюджетних коштів та державні закупівлі?

Денис Бігунов: Це вдається по мірі того, як громадські організації самі розуміють, яким конкретним інструментарієм вони можуть користуватися. Для цього проводяться різні тренінги та семінари.

Сергій Стуканов: А якщо говорити про конкретні міста?

Денис Бігунов: Я думаю, це Слов’янськ. Там рух «Сильні громади» виявив ситуацію, коли мер замовив висвітлення власної діяльності на одному з телеканалів за бюджетні кошти. Про це була написана велика стаття. І, в результаті, сума договору була кардинально зменшена.

Значно гірша ситуація у Констянтинівці.

Марія Середа: Також хорошим прикладом є місто Покровськ, де силами громадських активістів мер звітує кожні сто днів про свою роботу.

Ольга Веснянка: Ви аналізуєте, що сталося з розвитком Донбасу за два роки. А які ви бачите перспективи на майбутнє?

Денис Бігунов: Зараз ми спостерігаємо тенденцію, коли громадські організації стали основним каталізатором трансформації пострадянських інституцій. І після того, як ми створимо умови громадського контролю і моніторингу, я думаю, буде знижуватися рівень корупції.

Сергій Стуканов: Наскільки помітним є поступ у культурному плані на Донеччині?

Марія Середа: Поступ дуже помітний, оскільки раніше не було тенденцій до культурної та етнічної ідентифікації міст. Зараз же дуже багато цікавих фестивалів, які проводяться на базі конкретного міста. Вони формують культуру міщан, люди починають втягуватись у соціальні процеси.

Крім того, майже всі міста Донеччини відкрили свої культурні простори для творчості. Вони займаються формуванням соціальної свідомої думки.

Сергій Стуканов: Наскільки незалежними почуваються місцеві медіа на Донеччині?

Денис Бігунов: Якщо порівнювати нинішню ситуацію з 2013 роком, то я б сказав, що у нас повна свобода слова. Кожне медіа має власну незалежну редакційну політику. Немає якихось важелів впливу на власників медіа чи на журналістів. Тут середовище броунівського руху: кожен має свою думку і вільно її висвітлює.

Звичайно, присутні і кишенькові медіа окремих політиків, проте вони вже не можуть працювати, як в 2013році, тому що це одразу помітно.

Інтерв’ю взято з сайту Громадське радіо 
Previous Ирен Даниш: «Вы делаете не волонтёрство, вы делаете активное гражданство»
Next Информационная открытость, прозрачность и эффективность коммуникации Добропольского горсовета: два месяца спустя…

About author

You might also like

Медіа 0 Comments

Викладачка зі Львова проїде 12 міст, щоб почути молодь Донбасу

«Слухаючий тур: «Чи є молодіжний рух в Україні?» Ірена Даниш організувала сумісно з рухом «Сильні громади». Ірена планує відвідати дванадцять міст на Донбасі: «Максимально буду слухати молодь. Що вони можуть і хочуть, про їхні ініціативи, волонтерство, активне громадянство. Чи вони

Бюджети, закупівлі 0 Comments

Публичные финансы в Красноармейске: как контролировать?

Е-Data – это официальный государственный информационный портал о публичных средствах, реализующий идею прозрачного бюджета согласно Закону «Об открытости использования публичных средств». Портал предназначен для свободного и бесплатного контроля, образования, распределения

Прийом громадян посадовими особами 0 Comments

Чи ефективно здійснює комунікацію Торецька міська рада з громадою: аналіз руху «Сильні громади»

Законодавством України гарантоване право громади на безпосередню участь у місцевому самоврядуванні. Впровадження інструментів взаємодії дозволяє людям прямо та незалежно вирішувати питання своєї життєдіяльності. Статут територіальної громади, електронні петиції, громадські слухання,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!