Проблеми Маріуполя: біда не приходить сама

Проблеми Маріуполя: біда не приходить сама

Активістами руху «Сильні громади» в Маріуполі у період з 21 березня по 31 березня було проведене електронне опитування, головна мета якого – виявити актуальні проблеми  Маріуполя. Результати були доволі очікуваними: загалом людей бентежить стан екології і навколишнього середовища, а також загальний благоустрій міста.

Які проблеми виявили жителі Маріуполя?

Результати цього опитування були цілком очікуваними. З урахуванням того, що в опитуванні прийняло участь 60 респондентів, левова частка відповідей про найбільшу проблему Маріуполя стосувалася екології. Це близько 32% відповідей. У той же час багато респондентів зазначають, що якість транспорту (транспортне сполучення, стан транспорту, низька кількість муніципальних автобусів, подорожчання проїзду) є великою проблемою для Маріуполя. Так вважають 20% опитаних. На стан дорожнього покриття також є нарікання – близько 14% опитаних.

Маріупольці також незадоволені благоустрієм міста. Основні претензії вони виказують до стихійної торгівлі, наявності кіосків (МАФів), забрудненості вулиць.

Деякі жителі виокремлюють проблему монополії заводів і монополії бізнесу. Приблизно така ж кількість незадоволена тим, що Маріуполь знаходиться близько від зони АТО. Дехто в рамках цього виокремив проблему того, що у місті багато людей у військовій формі.

Людей також бентежить стан культурного та історичного центру міста. Респонденти виокремлюють, як проблему, їх занедбаність.

Деякі опитані громадяни виділили дуже абстрактні проблеми: низький рівень освіти людей, “забитість населення – суцільний шансон в голові” і т. д.

Але проблеми, про які далі піде мова, вже давно існують у Маріуполі. Навіть більше, такі проблеми як забрудненість вулиць і погана якість дорожнього покриття можна виокремити у майже у кожному місті.

Хочемо вільно дихати

Проблема екології завжди турбувала місцевих жителів, а сам Маріуполь завжди знаходився на перших щаблях рейтингів найбільш забруднених міст України. У самому місті неодноразово проводились мітинги на екологічну тематику: «Стоп, смог!» і «Дайте кислорода». Одна з таких акцій проводилась 31 серпня 2016 року у день візиту Президента України Петра Порошенка до Маріуполя. Активісти були обурені яскравим червоно-коричневим димом від заводів, який був помічений напередодні. У той день Президент звернув увагу на цю проблему і зауважив, що Азовській екологічній інспекції надане відповідне доручення, вимірюється екологічна ситуація. І якщо буде виявлена небезпека екологічної ситуації в Маріуполі, то винні понесуть відповідальність.

Активісти мітингують під час візиту Петра Порошенка до Маріуполя

У той же час у Маріуполі працює пересувна екологічна лабораторія «Атмосфера». Локація, в який робиться аналіз повітря, залежить від напрямку вітру та його швидкості. Самі маріупольці не задоволені умовами, за якими ведеться аналіз.

Звіти, які публікуються на сайті міської ради про результати замірів пересувної лабораторії «Атмосфера» не зрозумілі звичайному громадянину. Фактично, це виглядає, як набір хімічних компонентів з цифрами, що означають їх кількість у повітрі. Але для людини, яка не має спеціальних знань з цієї теми, ці дані так і залишаться просто набором цифр. На нашу думку, доцільніше було б публікувати текстовий звіт, у якому докладніше б розписувалися показники.

Хочеш бачити чисті вулиці – почни з себе

Не обійшла Маріуполь і проблема засміченості вулиць. Окрім того, останнім часом у місцевих ЗМІ з’являються матеріали про стихійні сміттєзвалища, що виникають в різних районах міста. У той же час справедливо сказати і про те, що сам маріупольці дозволяють собі засмічувати територію. Наприклад, з початком купального сезону на маріупольських пляжах зростає не тільки кількість відпочиваючих, а і кількість сміття.

Фото: Новости Донбасса

Кожного року навесні в Маріуполі, як і в багатьох інших містах України, проводяться суботники. У ці дні жителі Маріуполя разом з місцевими депутатами збираються на колективне прибирання. Нажаль, нам не вдалося знайти план суботників на весняний сезон, опублікований міською радою. Та все-таки бажано, аби місцеві жителі самі, без місцевого самоврядування, проявляли ініціативу у прибиранні суспільного простору, в якому живуть. Через це класичні суботники влаштовані владою мають відійти в минуле, а замість них мають бути різноманітні, у різний час, ініціативи прибирання: скверів, парків, вулиць, провулків, тощо…

Дороги, на які ми заслуговуємо

Маріупольці також виокремлюють проблему якості дорожнього покриття. Як розповів нашим координаторам директор підприємства «Маріупольавтодор» Дмитро Чучмай, на сьогоднішній день підприємство вже почало поточний ремонт доріг. «Те, що ми робили, починаючи з 2 березня, був аварійно-ямковий ремонт. Сьогодні ми вже до своїх поточних ремонтів. Плани в нас є, вони були узгоджені в листопаді минулого року і сьогодні ми по ним працюємо», – прокоментував ситуацію Дмитро Чучмай. Він також зазначив, що для підприємства нема пріоритетних ділянок, за якими буде проводитись ремонт. Всі плани були узгоджені з адміністрацією міста, а ті, в свою чергу, розставляли пріоритети, виходячи зі скарг і звернень жителів.

Нагадуємо, що підприємство «Маріупольавтодор» був створений у місті наприкінці минулого року.

Фото: MPRL.city

Можна замінити автобус, але не можна змінити водія

Болісна для Маріуполя тема – транспорт. Люди скаржаться на якість перевезення, завеликі ціни на проїзд, стан громадського транспорту. Тим не менш, вже у цьому році в Маріуполі був частково оновлений парк муніципальних автобусів. На минулому тижні на свої маршрути вийшло 10 трамваїв, які раніше вже використовувались у Празі. У минулому році також було придбано декілька нових тролейбусів. Всі ці дії були прийняті для того, щоб зменшити завантаження транспортної системи і якісно оновити старі тролейбуси, трамваї та автобуси.

Утім, проблема нікуди не зникла. Маріупольці зазначають, що тепер конкуренція між приватними перевізниками та муніципальним транспортом тільки зросла. Деякі водії, що працюють на приватного підприємця, дозволяють собі порушати правила дорожнього руху, а дехто взагалі дозволяє собі відверте хамство. Наприклад, неодноразову були скарги на водіїв, які зачиняють двері перед пенсіонерами. Такий жест вони пояснюють тим, що пільгові категорії громадян не платять повну суму за проїзд, а займають місце.

Як пояснив нашим координаторам директор департаменту транспорту і зв’язку Василь Клат, проблема лежить у тому, що центральний уряд не надає коштів на безкоштовний проїзд пільгових категорій. У місцевого бюджету гроші залишаються лише на комунальний транспорт, а на приватних перевізників грошей немає.

З його слів, а також ситуації в місті можна зрозуміти, що підприємці не будуть возити в збиток людей, які по закону мають право на пільговий проїзд. Ось і складається така конфліктна ситуація.

Також Василь Клат заявив, що у 2012 році кількість маршрутних таксі, якими володіють приватні підприємці, складала більше 450, а у 2016 році ця цифра становить лише близько 240 одиниць. Він також розповів про те, як проходить перевірка транспорту: «Ми робимо перевірки постійно. Два рази на тиждень ми разом з представниками поліції на кінцевих пунктах перевіряємо транспорт. Найбільш непридатний для перевезень ми знімаємо з лінії. Раз у квартал ми робимо квартальну перевірку».

Василь Клат також попередив, що у цьому році маріупольцям не варто очікувати введення системи електронних квитків, адже для цього спочатку потрібно оновити старий транспорт та збільшити його кількість. Тим не менш, є і позитивні новини: так, вже у цьому році для підвищення контролю за громадським транспортом буде впроваджена так звана диспетчеризація – встановлення GPS-датчиків, що допоможуть відслідкувати пересування конкретного громадського транспортного засобу за його маршрутом. Після того, як систему протестують у муніципальному транспорті, аналогічна система буде запропонована приватним перевізникам. Маріупольці незабаром також матимуть можливість протестувати це нововведення: зараз додаток для смартфонів проходить апробацію, тому поки що недоступний для широкого кола користувачів.

Варто також додати, що перша хвиля підвищення ціни на проїзд в міському транспорті Маріуполя з 1 квітня буде не останньою. Вже з 1 серпня проїзд знову подорожчає: в трамваях і тролейбусах це буде коштувати 4 грн, в комунальних автобусах – 5 грн, а в маршрутних таксі від приватних перевізників – 6 гривень. Таке підняття цін є вимушеною мірою, адже ціна, яка існує на сьогоднішній день, не покриває витрати на паливо, електроенергію, запчастини та виплати заробітної плати робітникам.

Тим часом, у соціальній мережі Facebook вже створено групу «Маршрутки И Водители Мариуполя Во Всей “Красе”», в якій люди діляться фотографіями занедбаних, брудних маршрутних таксі. Таким чином вони висловлюють свій протест підняттю цін на проїзд.

Що ми можемо зробити?

Що стосується підвищення якості громадського транспорту, то в Маріуполі є активні громадяни, які вже ведуть боротьбу з приватними перевізниками та водіями, які нехтують правилами безпеки та гігієни у громадському транспорті. Наприклад, голова Ради громадських організацій Маріуполя Дмитро Забавін у березні висунув ініціативу, за якою ним, представники ЗМІ та місцевої громади було самостійно перевірено якість маршрутних таксі, якими володіють приватні перевізники. У результаті перевірки були виявлені наступні проблеми: відсутність двірників, пошкоджена гумова обшивка на дверях, брудні салони, розхитані поручні, розірване покриття підлог в салоні автобуса, звисають дроти і лампи всередині салону, стерті шини на колесах. Багато з цих проблем несуть загрозу не тільки комфорту, а іноді і безпеці пасажирів, тим паче, що у деяких випадках вичерпаний термін дії страхування і техогляду, а також немає вогнегасника та аптечки.

Як розповів нам Дмитро Забавін, після виявлення проблем до департаменту транспорту і зв’язку була спрямована концепція з вимогами. Основні з них – відмінити підвищення вартості проїзду, яке стане дійсним з 1 серпня цього року (проїзд буде коштувати 6 грн); не видавати дозвіл на наступний квартал за тими автобусам, які несуть пряму загрозу безпеці пасажирів і явну ступінь дискомфорту; створити гарячу лінію департаменту транспорту і зв’язку для фіксації та мобільного реагування на скарги маріупольців; створити інформаційний ресурс, на якому будуть опубліковані всі дані про маршрутках (держномер, маршрут, розклад і можливість для маріупольців по кожній маршрутці залишити скаргу з фото і відео-фіксацією). Активісти також пропонують дати можливість перевізникам усунути всі порушення, які були виявлені під час перевірки до 15 квітня, а вже наступного дня розірвати договір з перевізниками за тими маршрутами, на яких вони ставлять машини в поганому технічному стані. Дмитро Забавін також зазначив, що якщо вимоги будуть ігноруватися, буде ініційоване проведення акцій протесту.

 

Що таке публічні консультації і як це працює?

У даному випадку публічні консультації – це відкрита форма спілкування громадян з метою залучення усіх зацікавлених сторін для колективного виявлення проблеми, а також виявлення можливих шляхів її вирішення. У час розвитку інформаційних технологій стало доречним проводити публічні консультації за допомогою мережі інтернет та додаткових інструментів. Таким додатковим інструментом в нашій ситуації виступає портал «Ваша думка», доступний за посиланням https://www.vdmk.org/.

 

Цей портал дозволяє будь-якому користувачу створити опитування на будь-яку тему. Нашою метою було виявлення головних проблем Маріуполя, тому ми створили опитування «Яка проблема в Маріуполі турбує вас найбільше?» з відкритою формою відповідей. У цьому опитуванні будь-який житель нашого міста міг запропонувати свій варіант відповіді абсолютно анонімно. Доступним цей інструмент став завдяки зусиллям руху “Сильні громади” ГО “Центр UA” спільно з Національним демократичним інститутом США (NDI) та USAID.

 

Координатор руху «Сильні громади» в Маріуполі

Тетяна Жук

Previous Маєш право знати: огляд рішень 75-ї сесії Костянтинівської міськради
Next Рейтинг проблем Костянтинівки на думку мешканців міста

About author

You might also like

Громади 0 Comments

На Донеччині пройшли чотири навчання громадських діячів за темою «Як контролювати місцеву владу»?

З 23 по 26 грудня в містах: Слов’янськ, Краматорськ, Красноармійськ і Маріуполь, відбулись навчання з контролю і впливу на владу. Метою навчань було надати громадським активістам розуміння у структурі і

Громади 0 Comments

Рух “Сильні громади” та ГО “Студена” презентували проект про вирішення проблем у містах сходу України

31 серпня Рух “Сильні громади” спільно із ГО “Студена” презентували новий проект “Ефективне місто”, який орієнтуватиметься на вирішення найбільш актуальних проблем у 16 містах сходу України. Як розповів координатор проекту

Громади 0 Comments

Омбудсмен начал производство из-за отмены допороговых закупок через Прозорро в Славянске

Офис уполномоченного Верховной Рады Украины по правам человека отреагировал на обращение движения “Сильные громады” об отмене допороговых закупок через Прозорро в Славянске В ответе на обращение “Сильных громад” Офис уполномоченного

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!