“Сильні громади” провели низку тренінгів про роботу депутатів місцевих рад на сході України

“Сильні громади” провели низку тренінгів про роботу депутатів місцевих рад на сході України

Активісти руху “Сильні громади” наприкінці березня – на початку квітня провели низку тренінгів у понад 10 містах Донецької, Луганської та Дніпропетровської областей, де розповіли про роботу місцевих депутатів. Під час тренінгів проаналізували діяльність депутатів міських рад за останній рік, а також розповіли про те, яким чином громадськість може впливати взаємодіяти із депутатським корпусом.

У Бахмуті тренінг, який координатори руху «Сильні громади» провели спільно із активістами ГО «Бахмутська Фортеця», відвідали понад 50 студентів Горлівського інституту іноземних мов. Студенти мали можливість ознайомитися із тим, хто ж такий депутат, які в нього повноваження, навіщо він потрібен громадянам та як дізнатись про його діяльність. Під час тренінгу також йшлося про те, як відбуваються пленарні засідання та депутатські комісії, як формуються і приймаються важливі для міста рішення.

На тренінг у Олександрівці завітали місцеві активісти, представники бізнесу, депутати районної та селищної ради, голова селищної ради Людмила Борисевич та заступник голови районної ради Василь Лукянчиков, а також потенційні кандидати в депутати Олександрівської об’єднаної територіальної громади. Вони прийшли, щоб більше дізнатися про депутатство та зрозуміти, чим вони можуть бути корисними для громади. Учасники змогли більш детально розглянути функції та обв’язки депутата. Наприкінці тренінгу присутні також обговорили, які зміни чекають на депутатський корпус в процесі децентралізації та створення Олександрівської об’єднаної територіальної громади.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

У Костянтинівці під час тренінгу акцентували увагу на можливостях залучення місцевих депутатів до вирішення різноманітних міських проблем, а також на тому, яким чином активісти можуть це контролювати, впливати та долучатися. На тренінгу були присутні представники громадської ради при Костянтинівській міській раді, представники ЗМІ та громадські активісти. На жаль, захід відвідав лише один депутат.

 

Учасники тренінгу дізналися про можливі інструменти взаємодії з представниками місцевого самоврядування – доручення, особистий прийом депутатів, запити, звернення, звітність тощо. За результатами обговорення вирішили провести інформаційну кампанію щодо повноважень, прав та обов’язків депутатів міської ради.

Подібний захід провели і в Рубіжному. Учасники тренінгу мали можливість не просто почути про права та обов’язки депутата місцевої ради, що надані йому законодавством, але й на практичних прикладах за результатами моніторингу та за активної участі депутата міської ради зрозуміти як ці інструменти діють.

Загалом обговорення пройшло досить активно, було багато коментарів та запитань.

У більшості місцевих рад депутати не готують проектів рішень самостійно, а на сесіях розглядають запропоновані різними департаментами міської ради. Тому у Лимані під час тренінгу обговорили можливості написання депутатами проектів рішень, через які можливо втілювати різноманітні міські програми. Розмовляли також про можливість об’єднання депутатів у групи або фракції, бо таким чином дії і звернення депутатів можуть бути більш дієвими та впливовими.

Також під час тренінгу презентували аналіз діяльності депутатського корпусу у 2017 році, і те наскільки активно народні обранці користувалися наданими законом інструментами впливу. Пізніше дані з презентації були використані оргвідділом Лиманського виконкому на депутатському дні.

Більшість учасників тренінгу в Селидово – представники місцевих громадських організацій, мешканці міста. Також були присутні два місцевих депутати, один з яких – секретар ради, загалом – понад 20 учасників.

Присутні дізналися про права та обов’язки депутатів, про інструменти якими той володіє для реалізації своїх повноважень, про те, коли та як можна відкликати місцевого депутата. Під час тренінгу багато присутніх дізнались про те, хто є депутатом по їхньому округу.

У Селидовому обговорили питання якості звітування депутатів міськради. Так, торік рада затвердила форму звітування. 30 з 34 депутатів її вже заповнили. Переважна частина цих звітів описує “бурхливу” діяльність депутатів, що часто-густо ставить під сумнів достовірність таких даних.

Депутат Віталій Грицак заявив, що не бачить сенсу подавати таку форму звіту, оскільки більшість тих даних і так відома міськраді – всі акти та звернення від депутата подаються до неї, а все інше у формі можна вигадати й ніхто цього не перевірить. Він наголосив, що депутати мають звітувати в першу чергу перед виборцями.

Секретар ради подякував руху “Сильні громади” за торішню роботу з аналізу діяльності роботи депутатів, зазначивши, що багатьох з них це змусило сумлінніше ставитися до своїх обов’язків.

Тренінг, на якому презентували результати роботи місцевих депутатів, відбувся і в Добропіллі. Учасники обговорили функції та повноваження місцевих депутатів, проведення прийомів громадян і кількість поданих запитів, звернень, проектів рішень. Депутатська активність у Добропіллі за 2017 рік була незначною, бо було подано лише 7 запитів і жодного звернення. Також було подано два проекти рішень. Під час тренінгу акцентували увагу і на тому, що місцеві депутати не тільки мало використовують свої повноваження, але ще й не зовсім розуміють різницю між запитами та зверненнями, бо майже всі подані запити за формою були саме зверненнями.

У Торецьку особлива ситуація з діяльністю місцевого самоврядування. Міська рада впродовж минулого року фактично не працювала, тому активісти руху «Сильні громади» запропонували розглянути під час тренінгу питання як реалізувати право на демократію в умовах роботи тимчасового державного органу Військово-цивільна адміністрація.

Під час зустрічі активісти обговорили можливі інструменти для взаємодії між владою та громадою, між суб’єктами громадянського суспільства, форми комунікації з громадськими об’єднаннями, які не змогли потрапити на зустріч. Також учасники обговорення визначили, які пріоритет, роботу над положенням про дорадчий орган, який, на їх думку, стане потужною платформою для впливу на діяльність керівництва міста. Учасники заходу домовилися про дату наступної зустрічі, на якій вони презентують напрацювання, щодо пунктів положення про дорадчий орган.

Також тренінги на тему “Чим депутат може бути корисним” відбулися у Слов’янську, Кривому Розі, Сєвєродонецьку та Краматорську.

Учасники заходів ознайомилися із аналізом роботи депутатів місцевих рад у своїх містах, де враховувалася відвідуваність, активність під час сесій та депутатських комісій та інші показники.

У Краматорську більшість присутніх на тренінгу відзначили позитивну динаміку рівня обізнаності як депутатами своїх обов’язків, так і виборцями своїх прав. Окрім того, представники депутатського корпусу Краматорського навели успішні кейси використання такого спеціального інструменту взаємодії як доручення виборців. Наприкінці заходу також були розглянуті питання учасників заходу, щодо порядку подання запитів на публічну інформацію та зауваження щодо відсутності ведення відеотрансляції депутатських комісій ради.

Натомість у Слов’янську під час тренінгу зазначали, що громада мало знає про роботу своїх депутатів, хто їх представляє їх округ і як з ним працювати.

 

Матеріал підготував журналіст руху “Сильні громади” Володимир Рихліцький 

 

 

Previous Дві сесії в один день: огляд квітневих рішень Рубіжанської міськради
Next Відновлюємо історію Слов’янська: каплиця Залеських та склеп Шнуркових

About author

You might also like

Громади 0 Comments

100 днів роботи Краматорської міської ради

Місцеві вибори 2015 року у Краматорську пройшли «гаряче». Причиною тому був розкол політичної структури «Партії регіонів» на дві частини. І вже у виборчу боротьбу включилиь два молодих представника політичних та

Громади 0 Comments

Чи ефективно здійснює комунікацію Торецька міська рада з громадою: аналіз руху «Сильні громади»

Законодавством України гарантоване право громади на безпосередню участь у місцевому самоврядуванні. Впровадження інструментів взаємодії дозволяє людям прямо та незалежно вирішувати питання своєї життєдіяльності. Статут територіальної громади, електронні петиції, громадські слухання,

Громади 0 Comments

В Лимане провели акцию против нелегального игорного бизнеса

Восемь лет игорный бизнес в Украине существует «вне закона». И акция движения «Сильные громады» против незаконного игорного бизнеса в г. Лиман, состоявшаяся в субботу, 29 июля, показала, что жители города

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!