Важливість вакцинації. Чи є вакцина від небезпечних інфекцій в Костянтинівці

Важливість вакцинації. Чи є вакцина від небезпечних інфекцій в Костянтинівці

Впровадження медичної реформи в Україні та її ефективність залежить від багатьох факторів: дій державних чиновників, керівників медичних закладів, лікарів та пацієнтів. Щоб не захворіти, потрібно не тільки мити руки, їсти фрукти влітку, а й вчасно вакцинуватись, захищаючи організм від небезпечних вірусів. Завдяки вакцинації людство свого часу побороло натуральну віспу, синдром вродженої краснухи та майже подолало поліомієліт, дифтерію, кір та гемофільні інфекції.

Яка ситуація зі щепленням від інфекційних хвороб в Україні, та чи є вакцина у Костянтинівці, проаналізувала команда руху “Сильні громади”.

Серед українців існує міф, що щеплення необхідно робити у дитячому віці, є батьки, які проти щеплення взагалі. В Україні щеплення дітей проводиться за згодою батьків, без їх відома медпрацівники проводити вакцинування не мають права. Однак інколи батьки відмовляються від щеплення дітей через упередження, незнання або неповну інформацію про важливість вакцинування.

У процесі щеплення в організмі людини виробляються антитіла проти хвороби та формується імунітет. Вакцинування проводиться згідно з календарем щеплень, розробленим Міністерством охорони здоров’я України.

Основний набір щеплень діти отримують в перші місяці свого життя. На жаль, імунітет проти деяких захворювань зберігається не на все життя, тому періодично необхідне повторне введення вакцин – ревакцинація. Цього року Міністерство освіти спільно з Міністерством охорони здоров’я підписали Указ, заборонивши невакцинованим дітям відвідувати дошкільні та шкільні заняття, відповідно до статті 15 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”.

Дорослим також необхідно вакцинуватись проти окремих хвороб, якщо вони не отримали захист від них у дитинстві.

Вакцинація в Україні, як і в усіх інших країнах світу, є обов’язковою. Останніми роками довіра до вакцинації та її безпечності зменшилась, наслідком чого рівень охоплених вакцинацією людей знизився до 40-50%, замість рекомендованих ВОЗ 95%. Така ситуація посприяла виникненню спалахів таких захворювань, як кір, поліомієліт, дифтерія.

Кір, краснуха, паротит

Кір, краснуха, паротит – це інфекційні захворювання, які передаються повітряно-крапельним шляхом.

В січні 2018 року було зафіксовано спалах кору у Донецькій області. На кір захворіли у Покровську та Родинському.

На кір можуть захворіти не лише діти, а й дорослі в разі відсутності вакцинації. Заступник міністра охорони здоров’я Роман Ілик роз’яснює, що з 1000 людей, які заразилися кором, одна людина помирає, одна-хворіє на енцефаліт, а 50 людей отримують тяжкі ускладнення, від яких страждають усе життя.

Кір розпочинається з підвищення температури, яка може сягати 40°С, болю у горлі, нездужання, слабкості, нежитю. Симптоми кору дуже схожі з грипом чи ГРВІ. Але характерною відмінністю кору та краснухи є висипання на тілі у вигляді бульбашок та білі цятки в ротовій порожнині. Вчасне виявлення допоможе уникнути ускладнень: пневмонії, отиту, енцефаліту. При краснусі температура не висока.

Паротит менш розповсюджене інфекційне захворювання, ніж кір. Проявом його є запалення біля вушних слинних залоз. Ускладненням паротиту може бути менінгіт.

В Донецькій області від кору, паротиту та краснухи щепленням охоплено 80,5 % дітей до року. В Луганській області цей показник 82,1%, а у Дніпропетровській – 85,9%. Найнижчий показник по щепленню від кору, краснухи та паротиту за даними Центру громадського здоров’я МОЗ спостерігається в Івано-Франківській області, це 62%. Ревакцинацію від кору, паротиту, краснухи дітям проводять у 6 років. Якщо в дитинстві пацієнт не отримав щеплення, він може зробити його у дорослому віці.

Дифтерія, кашлюк і правець

Дифтерія, кашлюк і правець – смертельні хвороби. Дифтерія – це ангіна, під час якої у горлі утворюються плівки, що ускладнюють дихання. Кашлюк характеризується запаленням дихальних шляхів і супроводжується нападами спазматичного кашлю, який може призвести до зупинки дихання. Правець проявляється сильними судомами, які можуть призвести до переломів кісток. Дифтерія і кашлюк передаються повітряно-крапельним шляхом. Правець передається при потраплянні забрудненого ґрунту до рани, через заражені предмети (цвяхи).

Від дифтерії та правця дитина отримує щеплення у:

 • 2 місяці,
 • 4 місяці,
 • 6 місяців,
 • 18 місяців (ревакцинація),
 • 6 років (ревакцинація),
 • 16 років (ревакцинація).

Від кашлюку дитина отримує щеплення у:

 • 2 місяці,
 • 4 місяці,
 • 6 місяців,
 • 18 місяців (ревакцинація).

В Донецькій області від дифтерії, кашлюку, правця щепленням охоплено 53,8 % дітей до року. В Луганській області цей показник 55,1%, а у Херсонській – 57,5%. Найнижчий показник по щепленню від дифтерії, кашлюку, правця в Івано-Франківській області- 32,2%. Після шістнадцятирічного віку доросла людина повинна отримувати ревакцинацію лише від дифтерії та правця кожні 10 років.

Поліомієліт

Поліомієліт це вірус, який передається через побут, а саме, воду, брудні харчові продукти, брудні руки. Іноді виникають випадки, що поліомієліт передається повітряно-крапельним шляхом. Вірус вражає нервові клітини, що може викликати параліч (який не виліковний). Востаннє в Україні спалах поліомієліту був зафіксований у 2016 році. Ліків проти поліомієліту не існує, однак його можна попередити за допомогою імунізації. Полівакцина, застосована кілька разів, може захистити дитину на все життя.

Поліомієліт може проявлятись з різною симптоматикою: грипоподібні симптоми (лихоманка, головний біль, біль у животі й горлі, нудота і блювання); рухові розлади – сильний біль у вражених м’язах, параліч. Параліч може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя. Ураження дихальних м’язів часто призводить до смерті. Також симптомом ураження поліовірусом центральної нервової системи може бути менінгіт.

Ускладненням хвороби може бути: деформації хребта і кінцівок, що стають причиною інвалідності, пневмонія, міокардит, важкі шлунково-кишкові розлади з кровотечею, проривом, виразками, кишкова непрохідність. Вакцинація здійснюється:

 • 2-й місяць життя (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));
 • 4-й місяць (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));
 • 6-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
 • 18-й місяць (ревакцинація-оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
 • 6 років (ревакцинація-оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
 • 14 років (ревакцинація-оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ)).

Вірус поліомієліту дуже небезпечний. В Донецькій області щепленням охоплено 49,4 % дітей до року. В Луганській області цей показник 48,6%, а у Черкаській – 61,5%. Найнижчий показник по щепленню в Івано-Франківській області – 31,9%. Найвищий показник вакцинації у Чернівецькій області -73,8 %.

Гепатит В

Вірус гепатиту має декілька різновидів.

 1. Гепатитом групи А (жовтяниця або Боткіна) можна заразитись через продукти, від інфікованої людини, та дуже рідко через воду. Після одноразового перенесення вірусу гепатиту групи А у людини виникає імунітет.
 2. Гепатит групи С – передається через кров, під час внутрішньовенного вживання наркотиків, при переливанні крові від зараженого донора, через погано стерилізоване медичне обладнання. Гепатит C лікують за допомогою противірусної терапії, 50-80% людей, що проходять таке лікування, одужують.
 3. Гепатит групи В – вірус, від якого передбачене щеплення. Цей різновид гепатиту вражає печінку, що може спровокувати розвиток цирозу і раку. На жаль, вірусом можна заразитися вдома, громадському місті (їдальня, кафе), в лікарні, у стоматологічному кабінеті, на дитячому майданчику, в перукарні при контакті з інфікованими побутовими предметами та обладнанням: зубною щіткою, рушником, залізним гребінцем, ножицями, використаним інфікованою людиною шприцем, тощо. Вакцинацію з компонентом гепатиту роблять у першу добу після народження, потім у 2 та 6 місяців. В результаті повного курсу вакцинації виробляється довічний імунітет.

У Донецькій області щепленням охоплено 48,9% дітей до року. В Луганській області цей показник 69%. Найвищі показники у Кіровоградській та Полтавській областях -70,4%. Найнижчий показник щеплення у Закарпатській області – 31,9 %.

Туберкульоз

Інфекція туберкульозу передається повітряно-крапельним шляхом (від хворої людини до здорової при чханні, кашлі, а також через предмети побуту). Для немовлят захист від туберкульозу дуже важливий, оскільки у випадку зараження туберкульозом у перший рік життя існує високий ризик захворіти на туберкульозний менінгіт, який вражає мозкові оболонки.

Щороку в Україні реєструється близько 30 тисяч випадків захворювання на туберкульоз, а щодня помирає – 12 осіб. У 2016 році за даними Центру медичної статистики МОЗ в Україні рівень захворюваності складає 67,6 осіб на 100 тис. населення. У 2017 році найвищий показник захворюваності зафіксовано в Одеській, Херсонській, Київській та Чернігівській областях.

Раніше лікування хвороби відбувалось у диспансерах, тепер протитуберкульозну терапію пацієнт може отримати вдома за призначенням лікаря. Від туберкульозу захищає вакцина БЦЖ. Щеплення дитини відбувається на 3-5 день життя.

В Донецькій області від інфекції туберкульозу охоплено щепленням 75,5% дітей до року. В Запорізькій області цей показник – 76,8 %, а у Херсонській – 69,1 %. Найнижчий показник по щепленню від туберкульозу у Луганській області – 61,5 %. Ревакцинацію необхідно провести в семирічному віці.

Хіб-інфекція

Бактерія Hib (Haemophilus infl uenzae типу b) передається повітряно-крапельним шляхом. У дітей від 5 років Хіб провокує розвиток пневмонії, гнійного менінгіту, запалення надгортанника, що призводить до задухи (епіглотиту), запалення середнього вуха (отиту), гнійного запалення суглобів (артриту), запалення кістки (остеомієліту), “зараження” крові (сепсису).

Захистити від хвороби і попередити розвиток ускладнень може вакцинація у 2 та 4 місяці.

В Донецькій області від Хіб-інфекції охоплено щепленням 41,9% дітей до року. В Запорізькій області цей показник – 62 %, а у Херсонській – 35,2%. Найнижчий показник по щепленню від гемофільної інфекції у Хмельницькій області – 21,2 %. Ревакцинацію необхідно провести через рік після народження.

За даними КП “Центр первинної медико-санітарної допомоги Костянтинівської міської ради”, у місті на 1 грудня 2018 року є вакцина від:

 • поліомієліту – 578 доз, з них: “Поліосабін”-475 доз, “Імовакс поліо” – 103 дози;
 • дифтерії та правця – 2759 доз, з них: “АДП”- 561 доза, “АДП-М” -2198 доз;
 • кору, паротиту та краснухи – “Пріорікс” – 650 доз;
 • кашлюку – “АКДП” – 1038 доз;
 • гепатиту групи В – “Еувакс” – 2427 доз;
 • вакцина БЦЖ (від туберкульозу) – 440 доз;
 • гемофільної інфекції(хіб-інфекції) .

Обласні департаменти охорони здоров’я зобов’язані інформувати громадськість про наявність ліків і вакцин у медзакладах на офіційних сайтах. Відтепер, з 12 грудня на сайті кожного обласного департаменту в обов’язковому порядку має бути вичерпна інформація про наявність та вартість лікарських засобів та медичних виробів, закуплених за кошти Державного бюджету.

Грип

В зимовий час в Україні часто виникає епідемія грипу, наслідком чого в навчальних закладах припиняють заняття, збільшується кількість пацієнтів в лікарнях. Міністерство охорони здоров’я України не закуповує вакцини від грипу централізовано за державні кошти. Але вакцина може бути придбана на кошти підприємств або місцевих бюджетів для пріоритетних груп ризику – медичних працівників, вчителів, дітей до 5 років, вагітних, літніх людей, пацієнтів з хронічними захворюваннями.

У Костянтинівці вакцину “Ваксигрип” від грипу можна придбати в аптеці №230 по вулиці братів Котельникових. Вартість однієї дози 306 грн (станом на 17 жовтня).

Дослідження показує, що вчасно проведена вакцинація може запобігти захворюванню, або не допустити ускладнень внаслідок інфекційного захворювання. Після вакцинації в організмі формується імунітет. Але потрібно також пам’ятати, що не кожна вакцинація може захистити організм від інфекції протягом усього життя, тому необхідна ревакцинація. Ризик ускладнень після інфекційної хвороби набагато вищий, ніж ризик небажаних проявів після вакцинації.

 

Координаторка руху “Сильні громади” у Костянтинівці Вікторія Омельченко

 

Previous Маєш право знати. Важливі рішення Костянтинівської міської ради
Next Світлодарськ без світла. У прифронтовому місті обговорили основні проблеми

About author

You might also like

Громади 0 Comments

РАЗВИТИЕ МЕСТНОЙ ДЕМОКРАТИИ В ДИМИТРОВЕ

23 марта прошел круглый стол «Развитие местной демократии в Димитрове: инструменты влияния на местную власть» движения «Сильные громады Донетчины» всеукраинской общественной организации Центр UA, посвященный обсуждению роботы новоизбранных Димитровского городского

Громади 0 Comments

До всеукраїнської акції на підтримку медреформи приєдналися 15 міст Донбасу

До всеукраїнської акції «Година смерті», яка відбулася 6 червня у 55 містах України, приєдналися 12 міст Донецької області, два міста Луганської області та Кривий Ріг, де працюють активісти Руху «Сильні

Громади 0 Comments

Селидівська міська рада не надає документи на запит, які б роз’яснили, чому вона пішла в обхід Prozorro

У квітні цього року Селидівська міська рада опублікувала тільки звіти про укладені договори в електронній системі публічних закупівель Prozorro, предметом яких є ремонти доріг (4 поточних та 1 капітальний). Підрядник

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!