Перші рішення та програми тимчасового державного органу Торецька

Перші рішення та програми тимчасового державного органу Торецька

З середини серпня, коли у Торецьку нарешті призначили керівника військово-цивільної адміністрації, було прийнято понад 170 рішень. Рух «Сильні громади» вирішив проаналізувати найважливіші із них і особливу увагу приділити таким важливим темам, як положення про роботу тимчасового державного органу, інструменти взаємодії влади та громади, бюджетний процес та програми з розвитку які приймаються на довгострокові періоди (від 1 року).

Одним із перших рішень новоствореного органу було «Положення про роботу військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області». Цей документ регламентує діяльність військово-цивільної адміністрації.

У ньому можна дізнатися про структуру ВЦА, загальні положення, планування роботи, порядок організаційних робіт зі зверненням громадян, підготовки проектів рішень, нарад, семінарів, організації робочих та дорадчих органів утворених ВЦА тощо.

Інструменти взаємодії, «як» і «які» працюють

Частково інструменти та механізми взаємодії з громадою прописані в положенні про роботу ВЦА м. Торецьк. Про те окрему увагу варто надати рішенню керівника ВЦА «Про організацію виконання Закону України «Про доступ до публічної інформації»». Цим рішенням керівництво міста регламентує роботу, організацію та навіть форму запиту на публічну інформацію.

Також в положенні про ВЦА м. Торецьк є норми, які створюють умови для збереження громадського впливу на прийняття рішень керівником ВЦА. У документі роз’яснюється, за якими напрямками можуть працювати робочі та дорадчі органи, а також прописані суб’єкти, які можуть входити в склад новостворених органів.

Рішення «Про затвердження порядку розгляду звернень, що надійшли через державну установу “Урядовий контактний центр”» регламентує порядок роботи зі зверненнями громадян, які надходять до державного органу через цей контактний центр. Місцеві мешканці називають її 1545 (фактичний номер гарячої лінії). Згідно з порядком установленого в цьому рішенні звернення, що не потребують додаткового вивчення, розглядаються і вирішуються виконавцями невідкладно – у строк не більше 15 днів з дня їх отримання.

При державному органі ВЦА м. Торецьк також затверджена робоча група та склад комісії, які створені для проведення перевірок результатів розгляду звернень громадян і обставин надходження до військово-цивільної адміністрації повторних та колективних скарг, а також звернень з вищих органів влади.

Але, з моменту створення цієї комісії, у відкритому доступі немає жодного звітного документу, який би розкривав результати роботи комісії – протоколів перевірок, аналітичних даних щодо кількості, якості опрацювання та вирішення скарг тощо.

Також на сайті ВЦА м. Торецьк розташована інформація про затверджені графіки роботи прямої телефонної лінії та особистого прийому керівництва міста. Рішеннями від 4.09.17 та 1.09.17 затверджується порядок та організація проведення таких заходів.

Положення або рішення про старт роботи сучасних інструментів взаємодії (петиції, громадські ради тощо), які існують та активно використовується в сусідніх громадах, залишаються не прийнятими керівництвом Торецька.

Бюджетний процес без депутатів. Як працює ВЦА?

Варто зазначити, що інформація про використання бюджетних коштів публікуються регулярно в розділі Бюджет.

Місцеві мешканці можуть ознайомитися з надходженнями та витратами державного органу, звітами про програму соціально-економічного розвитку. Також рішенням від 4.10.17 року керівництвом ВЦА м. Торецьк було оголошено про старт роботи над формуванням бюджету на 2018 рік. А з 15.09.17 року члени робочої групи розпочали роботу над програмою економічного та соціального розвитку міста.

Про вимоги чинного законодавства в організації бюджетного процесу рух «Сильні громади» описував минулого року.

Програми з розвитку. Перші «продукти» ВЦА

Поки що єдиною програмою, яка є продуктом новоствореного державного органу та відділів ВЦА є міська програма «Освіта Торецька у європейському вимірі. 2017-2020 роки». Може скластися враження, що до формування цієї програми підійшли дуже ретельно, враховуючи, що вона містить таку інформацію: очікувані результати, відповідальні особи, план заходів бюджетний розрахунок, мету, напрямки реалізації та навіть партнерів (учасників) програми. Якщо б не одне «але». В завданнях, які прописані в рамках програми, постійно фігурує поняття «Об’єднана територіальна громада», яке не має нічого спільного з процесами, які відбуваються у м. Торецьк. Складається враження, що ця програма є продуктом, який не має ніякого відношення до реалій, потреб та проблем навчальних закладів Торецька. Тому ця «Міська програма» при ретельному вивчені більше схожа на «Типову програму», яка надиктовується кимось зверху без урахування індивідуальних особливостей та ретельного вивчення проблематики в навчальних закладах міста Торецьк.

Також рішенням ВЦА були подовжені деякі програми, прийняті ще Торецькою міською радою.

Активісти руху «Сильні громади» постійно акцентують увагу громад на необхідності виконання норм закону «Про публічну інформацію», щодо строків оприлюднення проектів рішення та рішень. Під час аналізу рішень ВЦА м.Торецьк були ідентифіковані проблеми з доступом до деяких документів та дат публікацій проектів рішення. Тому рух виступив з пропозицією оптимізувати доступ до проектів рішень та рішень, зокрема:

  • Створити «Архів» проектів рішень ВЦА зі збереженням дат та порядкового номеру документу.
  • У випадку використання / подовження проектів рішень, які приймалися раніше розділі «Пов’язані документи», додавати посилання на рішення, яке подовжуються.

Згідно ЗУ « Про військово – цивільні адміністрації» статті 6 пункту 3.2 Керівник військово-цивільної адміністрації організовує роботу відповідної військово-цивільної адміністрації та здійснює керівництво її діяльністю, несе персональну відповідальність за виконання військово-цивільною адміністрацією покладених на неї повноважень, тому в списку прийнятих рішень є навіть, які регламентують роботу магазинів. (Перелік повноважень зазначений в статті 4 ЗУ «Про військово- цивільні адміністрації»).

Наразі влада в Торецька переживає потужне бюрократичне перезавантаження саме в форматі роботи тимчасового державного органу, тому більшість питань та прийнятих рішень стосуються організації та регламентування роботи відділів ВЦА. Але хочеться підкреслити та процитувати ЗУ: ВЦА, як орган «не має на меті зміни та/або скасування конституційно закріпленого права територіальних громад на місцеве самоврядування», тому хочеться вважати, що, пройшовши всі організаційні питання, керівництво міста, громада та особисто керівник ВЦА Ярослав Руденко знайдуть можливості та інструменти для збереження конституційного права громади впливати на процес прийняття рішень. Тим більше, що наслідки прийнятих одноосібно керівником рішень буде відчувати на собі кожен представник громади.

 

Координатор руху « Сильні громади» в м. Торецьк Олена Шевчук

Previous Завітай на сесію в Бахмуті - дізнайся, за що голосують депутати
Next Маєш право знати. 80-та сесія Костянтинівської міської ради

About author

You might also like

Маєш право знати 0 Comments

Маєш право знати: Маріупольська міська рада прийняла рекордно великий бюджет міста на 2018 рік

15 грудня 2017 року в Маріуполі відбулось XXIV сесійне засідання міської ради. На порядку денному – затвердження бюджету міста на 2018 рік, в якому значна частка фінансування відведена на соціальну

Маєш право знати 0 Comments

Миссия «Бюджет-2017». В Мариуполе приняли городской бюджет на 2017 год

23 декабря в Мариуполе состоялась 14-я и последняя в этом году сессия городского совета. Главный вопрос сессии: городской бюджет на предстоящий год. Команда движения «Сильные громады» в Мариуполе рассказывает, чего

Маєш право знати 0 Comments

Сесія Криворізької міськради: кнопкодавство, голосування «пакетом» та недопуск громадян на засідання

На пленарному засіданні ХVІІ сесії Криворізької міської ради VІІ скликання, яке відбулося 25 січня, фактично відсутній у сесійній залі депутат Андрій Богатирьов, встиг проголосувати за 9 питань, поки фальсифікацію не

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!