Рейтинг відкритості місцевих бюджетів на Донбасі

Рейтинг відкритості місцевих бюджетів на Донбасі

Як складають і затверджують бюджет вашого міста? Хто і як має звітувати про його виконання? Як пересічному громадянину дізнатись, куди місцева влада витрачає бюджетні кошти? Як самому взяти участь у їх використанні на благо своєї громади? У попередній статті ми проаналізували інструменти взаємодії місцевої влади з громадськістю і розповіли, в яких містах ці інструменти працюють краще, а в яких гірше. Тепер розглянемо, що відбувається у сфері бюджетного процесу на місцевому рівні. Розроблена фахівцями руху «Сильні громади» методологія аналізу ефективності місцевого самоврядування має розділ, присвячений цій темі.

Ми врахували критерії для аналізу всіх норм, документів та процесів на етапі підготовки, розгляду, прийняття та виконання місцевого бюджету. Також розділ містить низку питань, що стосуються звітування про стан виконання бюджету. Координатори руху «Сильні громади» скерували низку запитів до своїх місцевих рад з проханням надати відповідну інформацію. За відповідями на ці запити та за даними, які знайшли у відкритому доступі, ми зробили аналіз, підсумком якого стала оцінка за 44-бальною шкалою бюджетного процесу в 12 містах і одному селищі Донеччини, двох містах Луганщини та в місті Кривий Ріг на Дніпропетровщині. Пропонуємо вашій увазі результати.

Рівень довіри громадян до місцевої влади залишається низьким, оскільки більшість з нас не знає, куди та яким чином витрачаються кошти, які ми сплачуємо у вигляді податків, і не віримо у можливість якимось чином на цей процес вплинути. Довіру громадян можна повернути за допомогою заходів, що сприяли би покращенню розуміння, як працює бюджетна система на місцевому рівні, та поширенням в доступній формі інформації про використання коштів органами місцевого самоврядування.

Рух «Сильні громади» вирішив з`ясувати, наскільки відкритим і прозорим є бюджетний процес в деяких містах Донеччини, Луганщини, а також, у Кривому Розі. Для аналізу ми виділили наступні механізми залучення громади до бюджетного процесу на місцевому рівні:

1) Візуалізація доходів та видатків «Відкритий бюджет»

2) Бюджетний регламент

3) Положення про бюджетні слухання

4) Положення про «бюджет участі» громадян

5) Рішення місцевої ради «Про бюджет міста»

6) Пояснювальна записка до бюджету міста

7) Рішення міськради «Про соціальний та економічний розвиток»

8) Інструкція з підготовки бюджетних запитів

9) Інформація про використання бюджетних коштів (бюджетні розписи)

10) Звіт про виконання програми соціально-економічного розвитку

Нашою метою було промоніторити офіційні сайти міських рад і з`ясувати, які з зазначених механізмів затверджені та є у відкритому доступі, а яких нема, та ініціювати усунення недоліків. Розглянемо детальніше, які з цих механізмів місцева влада використовує, а які ігнорує.

За умови наявності та легкої доступності на сайті місцевої ради всіх перелічених документів рада могла отримати максимальну оцінку в 44 бали. Одразу зазначимо, що на сайті Олександрівської селищної ради на Донеччині ми не знайшли взагалі ніякої інформації, що стосувалася б бюджету. На запити нашого координатора олександрівські чиновники не відповідають. Тому наша оцінка склала нуль балів.

Найкращі оцінки отримали столиці Луганської та Донецької областей: Сєвєродонецьк (22) і Краматорськ (21,75). Третє місце поділили Бахмут (16) і Кривий Ріг (16). Далі за списком: Маріуполь (9,5), Дружківка (9), Костянтинівка (8,75), Покровськ (8,5), Слов`янськ (8,25), Добропілля (7,75), Лиман (7,5), Селидове (7,25), і Торецьк (7). Останнє місце зайняло Рубіжне (4) Луганської області.

Як бачимо, тільки Сєвєродонецька і Краматорська міські ради набрали половину від максимально можливої кількості балів. На відміну від проаналізованих раніше інструментів взаємодії, ступінь прозорості й відкритості бюджетного процесу вища в адміністративних і промислових центрах, ніж у маленьких містах. (Єдиним виключенням з цього правила є Бахмут.)

Основою для організації всього бюджетного процесу є Бюджетний регламент. Це документ, в якому визначені порядок і строки складання, розгляду, затвердження бюджету, а також організація його виконання. Положення про Бюджетний регламент затвердили депутати трьох міських рад: Маріупольської, Сєвєродонецької та Слов`янської.

З усіх міст, що стали об`єктом нашого дослідження, тільки в Бахмуті відбулися бюджетні слухання. А це, разом із запитами громадян, найочевидніший з механізмів залучення громадськості до бюджетного процесу. Інструкцію з підготовки бюджетних запитів до проекту бюджету затвердили виконавчі комітети всіх міських рад. Але самі запити ми знайшли тільки на сайті Лисичанської ради. В Кривому Розі наш координатор отримав офіційну відповідь, в якій чиновники повідомили, що – на їх думку – депутати і є представниками громадськості. Це гарне виправдання для того, щоб залишати бюджетний процес непрозорим для жителів міста.

Відповідь на запит в Кривому Розі

Рішення «Про міський бюджет» прийняли всі міські ради, але, як з`ясували наші координатори, зміст чотирьох рішень не повністю відповідає вимогам Бюджетного кодексу (ст. 76). Йдеться про Слов`янськ, Костянтинівку, Сєвєродонецьк і Селидове. Обов`зкову пояснювальну записку до Рішення «Про міський бюджет» оприлюднили на сайті лише в Бахмуті, Покровську, Кривому Розі, Дружківці, Рубіжному, Лимані і Краматорську. Але знов таки, в Краматорську записка містить не всю інформацію, яку вимагає Бюджетний кодекс.

Програму соціально-економічного розвитку міста затвердили відповідним Рішенням у всіх містах, окрім столиці Луганської області. А от звітність про її виконання, як і про виконання цільових програм, відсутня не тільки в Сєвєродонецьку, а й у Костянтинівці, Торецьку, Добропіллі, Рубіжному. Слов`янська міськрада відзвітувала за виконання програми соціального та економічного розвитку, але не звітує про виконання цільових програм.

«Відкритий бюджет» – це візуалізація доходів та видатків на офіційному сайті місцевої ради. Візуалізація робить картинку наочною і в такий спосіб полегшує сприйняття великої кількості даних. Мета проекту – підвищити відповідальність органів місцевого самоврядування та прозорість їхньої діяльності у такій важливій та делікатній сфері, як розпорядження бюджетними коштами. Це, в свою чергу, має підвищити довіру громадян до місцевої влади. Серед проаналізованих міст тільки 4 мають на сайтах подібну візуалізацію. Це Кривий Ріг, Краматорськ, Сєвєродонецьк і Бахмут.

Віднедавна у бюджеті кожного міста щороку передбачатимуться гроші на реалізацію громадських проектів: 1 % від власних доходів. «Бюджет участі» – це затверджена місцевою радою програма, яка надає можливість кожному жителю брати участь в розподілі коштів місцевого бюджету шляхом створення проектів для покращення міста та/або голосування за них. Будь-який житель міста може подати проект, пов’язаний з покращенням життя в місті, взяти участь у конкурсі, перемогти в голосуванні й спостерігати за тим, як його проект реалізують. Наразі таку можливість надали своїм жителям міські ради Кривого рогу, Краматорська і Селидового. В цих містах затвердили Положення про «бюджет участі», з яким можна ознайомитись на сайті. Також, на сайтах Кривого Рогу і Краматорська ми знайшли інформацію про реалізацію конкретних проектів у рамках «бюджету участі». Наприклад, у Кривому Розі в такий спосіб жителі утеплюють багатоквартирні будинки та встановлюють безкоштовний вай фай у троллейбусах.

Цікавий факт: згідно інформації від наших координаторів, у Торецьку також реалізували проекти в рамках «бюджету участі», хоча на сайті міськради нема Положення, згідно з яким на ці проекти виділили кошти.

Інформація про використання бюджетних коштів є на сайтах всіх міст, окрім Селидова, Бахмуту і Рубіжного. Фінансова й бюджетна звітність (річна, квартальна, місячна) частково є лише на сайтах Сєвєродонецької, Маріупольської, Краматорської та Бахмутської рад. Окремі звіти можна знайти і на сайтах інших, але, як правило, пошуки там закінчуються нічим. Тільки в Сєвєродонецьку на сайті розміщені звіти про використання дотацій та субвенцій з державного бюджету.

Відзначимо також, що спільним недоліком сайтів усіх місцевих рад є погана навігаційна доступність більшості з перелічених документів. Як правило, пошук їх забирає багато часу.

Результати проведеного аналізу координатори руху «Сильні громади» опублікували у вигляді статей в місцевих ЗМІ. Також, вони скерували до місцевих рад звернення з пропозиціями про усунення виявлених недоліків.

 

Аналітик руху «Сильні громади» Олександр Михайленко

 

Previous Нормотворчество в горсовете Покровска: сосуд на две трети пуст или на одну треть полон?
Next З 9 по 23 квітня до Рубіжного завітає мандрівний волонтерський табір "Будуємо Україну разом" (БУР).

About author

You might also like

Міські ради 0 Comments

Земля, гроші, СБУ – чергова сесія Олександрівської районної ради

23 листопада у залі засідань Олександрівської районної адміністрації відбулася чергова одинадцята сесія районної ради. На розгляд районних депутатів було винесено 12 питань, які вчасно були оприлюднені в районній газеті «Вісті

Громади 0 Comments

У рейтингу ефективності комунікації серед міст Донеччини лідирує Краматорськ

У поняття ефективності комунікації входить як наявність у міській раді положень, які забезпечують правову основу для того, щоб мешканці могли отримати потрібну інформацію, так і впровадження інструментів, які б уможливлювали

Міські ради 0 Comments

Ще один рік зі старою владою

Вже пройшов майже рік з моменту виборів до місцевих органів влади у нашій країні. Костянтинівка була внесена до переліку міст, де вибори не проводились згідно Постанови ЦВК «Про скасування виборів

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!