Схеми: як легально ухилитися від тендеру

Схеми: як легально ухилитися від тендеру

Під час проведення моніторингу руху бюджетних фінансів Управління освіти Рубіжанської міської ради за допомогою порталу edata, команда руху «Сильні громади» випадково натрапила одне із слабких місць у тендерному законодавстві, що дозволяє законно ухилятися від проведення тендерних процедур. Цей недолік перекочував зі старого закону “Про здійснення державних закупівель” у новий закон “Про публічні закупівлі”. Тому ми вирішили розповісти про це на прикладі Управління освіти Рубіжанської міської ради.

За даними порталу «Е-data», Управління освіти Рубіжанської міської ради здійснило дві оплати за 6 лічильників тепла згідно з договором №121 від 27.09.2016 року з ТОВ «УКРІНЖЕНЕРІНГ».

foto-1

foto-2

Та одну оплату за 6 лічильників тепла згідно договору №134 від 07.11.2016 року з тим же підприємством.

foto-3

Обидві закупівлі розміщено на сайті ProZorro у формі звітів про укладені договори. Тобто при відборі постачальника та укладанні договорів електронний майданчик не використовувався і тендери не проводились.

foto-4

Як бачимо, кожен договір укладено на суму, що не підпадає під поріг держзакупівель відповідно до Закону України “Про публічні закупівлі”.

foto-5

Але, якщо до першого договору складно пред’явити претензії, адже сума дійсно допорогова і процедура дотримана. То за другим договором все не так однозначно.

Справа в тому, що згідно зі статтею 2 Закону України “Про публічні закупівлі” пороговими сумами є 200 тисяч гривень для товарів і послуг та 1,5 мільйона гривень для робіт.

foto-6

А згідно зі статтею 4 цього ж Закону закупівлі здійснюються на підставі Річного плану підприємства. Тобто порогова сума в 200 тисяч гривень для товарів (а виходячи зі змісту договорів, закуповувалися саме товари) встановлена на рік, а не для кожної конкретної закупівлі.

foto-7

Визначається предмет закупівлі на підставі Порядку, затвердженого Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ) №454 за двома класифікаторами (для товарів), а саме:

  • по ДК 016: 2010 – до п’ятого знаку
  • по ДК 021 до: 2015 – по третьому-п’ятому знаку

foto-8

foto-9

Як видно на фото, предмети закупівлі за класифікаторами повністю збігаються, тобто суми закупівлі логічно мали б підсумовуватися у Річному плані підприємства, оскільки Закон забороняє ділити предмет закупівлі на частини.

foto-10

В такому разі загальна сума склала б 348 734 грн, що істотно більше порогу в 200 000 грн і друга закупівля мала б вже проводитися за процедурою відкритих торгів.

І тут починається найцікавіше – у своєму листі №3302-06/29640-06 від 14.09.2016 року МЕРТ надає зовсім інше трактування Закону в разі здійснення закупівель, які замовник не міг передбачити на момент здійснення первинної закупівлі.

foto-11

foto-12

Незважаючи на той факт, що Закон чітко забороняє ділити предмет закупівлі для уникнення процедури, та на те, що Закон дозволяє вносити зміни до Річного плану й тим самим коригувати вартість предмету закупівлі в разі додаткового фінансування, МЕРТ вважає, що в певних випадках додаткове фінансування може вважатися новим предметом договору. Тобто, його не потрібно підсумовувати з первинною закупівлею.

foto-13

Саме така ситуація й відбулася при закупівлі Управлінням освіти Рубіжанської міської ради другої партії лічильників теплової енергії. Оскільки додаткове фінансування, згідно рекомендаціям МЕРТу, якими користуються як замовники, так і контролюючі органи, дає право поділити предмет закупівлі, замовник скористався таким правом.

Таким чином, МЕРТ своїм листом створив умови для легального ухилення від процедури торгів. Наприклад при щомісячному виділенні додаткового фінансування в межах допорогових сум закупівлі відбудуться за прямими договорами з постачальником, якого обирає замовник на власний розсуд. Фактично за рік загальна сума закупівлі перевищить пороги, встановлені Законом, а бюджетні кошти будуть витрачатися неефективно (не в конкурентному середовищі).

Такі винятки логічні лише у ситуації, коли додаткове фінансування складає 5-10% від суми первинної закупівлі, бо в такому випадку замовник найімовірніше буде докуповувати у того ж самого постачальника і проведення процедури не має сенсу.

Маємо надію, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі зверне увагу на ситуацію, що склалася через його роз’яснення та внесе до них відповідні зміни.

 

Координатор руху “Сильні громади” у Рубіжному,
Голова ГО ЛОО “Солідарність”
Євген Ільченко

Previous Сильні громади шукають координаторів, аналітика та дизайнера
Next Итоги первого года работы Рубежанского горсовета

About author

You might also like

Документи міськрад 0 Comments

Чи ефективно здійснює комунікацію Торецька міська рада з громадою: аналіз руху «Сильні громади»

Законодавством України гарантоване право громади на безпосередню участь у місцевому самоврядуванні. Впровадження інструментів взаємодії дозволяє людям прямо та незалежно вирішувати питання своєї життєдіяльності. Статут територіальної громади, електронні петиції, громадські слухання,

Міські ради 0 Comments

Земля, гроші, СБУ – чергова сесія Олександрівської районної ради

23 листопада у залі засідань Олександрівської районної адміністрації відбулася чергова одинадцята сесія районної ради. На розгляд районних депутатів було винесено 12 питань, які вчасно були оприлюднені в районній газеті «Вісті

Бюджети, закупівлі 1Comments

Паперовий ремонт тротуарів у Костянтинівці або 282 тисячі гривень під лід

У Костянтинівці перед новорічними святами міська рада вирішила «освоїти кошти» та укласти договір на капітальний ремонт тротуару попри те, що за вікном «-150С». Координатори руху «Сильні громади» вирішили перевірити, чи

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!