Стандарти демократії у роботі депутатів Слов’янської міської ради

Стандарти демократії у роботі депутатів Слов’янської міської ради

Координатори руху «Сильні громади» проаналізували якісні показники роботи депутатського складу Слов’янської міської ради за останній рік. Як відомо, 25 жовтня 2015 року в Україні відбулись місцеві вибори. За їх результатами було обрано міського голову Слов`янська та сформовано новий депутатський корпус.

Очільником міста торік став Вадим Лях. Він набрав 52%, що в кількісному показнику дорівнює 13837 голосам. Депутатські мандати розподілились наступним чином: політична партія «Опозиційний блок» показала результат у 51,51% (13567 голосів) і отримала 22 місця в міськраді, «Наш край» – 10,74% (2830 голосів) і «БПП «Солідарність» – 9,21% (2427 голосів.) Вони отримали, відповідно, по 4 депутати. «Об’єднання «Самопоміч» – 8,06% (2124 голоси) та «Аграрна партія України» – 6,17% (1627 голосів) отримали по 3 депутати.

Всього у виборах взяли участь 10 партій. Найближче до п’ятивідсоткового бар’єра опинилась «Радикальна партія» Олега Ляшка з результатом у 4,76% (1256 голосів).

10 листопада 2015 року відбулась I сесія Слов’янської міської ради 7-го скликання, на якій голова міської виборчої комісії оголосила результати виборів. З цього моменту обрані депутати набули повноважень.

Аби об’єктивно оцінити якість та ефективність роботи міських депутатів протягом року, ми проаналізували дані по відвідуваності сесій міськради та постійних депутатських комісій, опрацюванню доручень виборців та інших маркерах. Така методика дозволяє неупереджено дати оцінку діяльності депутатів, виходячи із статистичних показників.

Прийом виборців

В абсолютної більшості міських депутатів встановлені місце та час прийому громадян. Але є і окремі унікальні випадки.

foto1

foto2

Наприклад, депутат Микола Адейкін з фракції «Опозиційний блок» веде прийом за попереднім узгодженням по телефону. Поштової або електронної адреси для зв’язку з ним депутат Адейкін не надав.

Депутати Микола Батечко та Лілія Рудич (обидва з «Опозиційного блоку») проводять прийом одночасно і за однією адресою,  а саме, 2-й вівторок місяця з 14:00 до 17:00 в офісі на 1-му поверсі, за адресою: Василівської, 25. Більше того, контактним телефоном Миколи Батечка є номер Лілії Рудич.

Депутат Слов’янської міської ради від «Опозиційного блоку» Ольга Горбунова також веде прийом за попереднім узгодженням по телефону. Контактною адресою вказаний вже знайомий офіс на 1-му поверсі по Василівській, 25.

Невідповідально ставиться до прийому громадян депутат Олена Коцар, але для неї є поступка, бо вона зараз у декретній відпустці. Вона тимчасово не здійснює прийом, а з усіх питань просить звертатися до депутата Ольги Горбунової. Контактна адреса депутата Коцар – приймальня народного депутата Юрія Солода у будівлі Слов’янської міської ради.

У комітеті самоорганізації населення мікрорайону Черевківка по вулиці Престижній ведуть прийом громадян одразу три депутати «Опозиційного блоку» Микола Домбровський, Леонід Зінченко та Олена Коваль. Водночас, депутати Домбровський та Коваль проводять прийом у приміщенні ТОВ «Славмашсплав». Але за останній рік Олена Коваль змінила місце роботи, тому виникають питання щодо достовірності наданої інформації.

Депутати з різних фракцій, а саме Ігор Жиров з БПП «Солідарність» та Олександр Ліхота з «Опозиційного блоку» проводять прийом громадян у приймальні комітету мікрорайону ЖД-2 на площі Привокзальній, 1. Щоправда, приймають громадян ці депутати у різний час.

Депутати Анатолій Олексюк і Наталія Вербська (обидва з фракції «Опозиційний блок») приймають громадян за однією адресою: вулиця Підгірна, 56, але в різні дні. За тим самим принципом, у комітеті мікрорайону Артема-Лісний (вул. Олімпійська, 7) приймають жителів міста три депутати «Опозиційного блоку» Ольга Преображенська, Юрій Кононенко та Павло Придворов.

Депутати «Аграрної партії» Сергій Пустовіт та Віктор Смирнов приймають громадян одночасно в першу й третю середу місяця за адресою: вулиця Світлодарська, 28б.

За місцем роботи приймають громадян депутати Любов Чернявська та Костянтин Водоп’янов, які входять до фракцій «Опозиційний блок» та «Аграрна партія України» відповідно. Приймають вони на території комунального підприємства «АТП 052814» по вулиці Літературній, 109, і роблять це одночасно: кожного вівторка з 10:00 до 18:00.

Олексій Чиж з БПП «Солідарність» веде прийом за попереднім узгодженням у телефонному режимі.

Депутати «Опозиційного блоку» Олександр Самсонов та Наталія Щудро приймають в комітеті мікрорайону Центр-2 по вулиці Свободи, 47. Однак роблять це у різні дні.

Відвідуваність

Одним з визначних маркерів діяльності місцевих депутатів є частота, з якою вони відвідують сесії міської ради.

За більше ніж рік після виборів відбулось 20 пленарних засідань Слов’янської міської ради.

Ми розподілили депутатів на 3 групи: ті, хто відвідав усі сесії; ті, хто були присутні на понад 50% сесій; ті, хто завітав на менше, ніж половину сесій міської ради. Результати виявились доволі неоднозначні у розрізі політичних сил.

Усі сесії відвідали усього 3 депутати з 36-ти. Це Ольга Преображенська та Наталія Вербська (фракція «Опозиційний блок») і Костянтин Водоп’янов з «Аграрної партії України».

Але таку позитивну статистику для цих фракцій псують їхні ж колеги, які відвідали менше половини сесій міськрад. Це Олена Коцар з «Опозиційного блоку» та Віктор Смирнов з «Аграрної партії».

Решта 31 депутат відвідали понад 50% сесій міськради.

Депутатські комісії

Дані про відвідуваність постійних депутатських комісій неповні, тому що комісії, які відбулись на минулому тижні, ще не відображені на порталі «Ваш депутат». Однак наявні цифри дають можливість розібратися у тому, наскільки відповідально депутати ставляться до відвідування постійних комісій.

З листопада 2015 року відбулось 17 спільних засідань комісій, 11 комісій з питань економічної політики, бізнесу, бюджету та фінансів, 14 комісій з питань комунальної власності та міського господарства, 10 комісій з питань депутатської діяльності, законності, правопорядку, регуляторної політики та протидії корупції, 7 комісій з питань охорони здоров’я, освіти, соціальної та молодіжної політики і 15 комісій з питань землекористування, містобудування та екології.

Кожний четвертий депутат відвідав усі комісії, до яких він входить. Це Микола Адейкін, Олександр Самсонов, Наталія Щудро, Наталія Вербська, Анатолій Олексюк («Опозиційний блок»), Ольга Алтуніна («Об’єднання Самопоміч»), Сергій Савченко (БПП «Солідарність»), Ігор Дубограй («Наш край») та Костянтин Водоп’янов («Аграрна партія України»).

У підсумку, не пропустили жодної сесії та засідання постійних комісій лише два депутати – Наталія Вербська та Костянтин Водоп’янов.

Однак і кількість злісних прогульників комісій, у порівнянні з сесіями міськради, також виросла в рази. П’ять депутатів не брали участі навіть у половині з них. Це Олена Коцар, Леонід Зінченко, Микола Домбровський, Лілія Рудич (усі «Опозиційний блок») та Віктор Смирнов («Аграрна партія України»).

Олена Коцар та Віктор Смирнов очолюють антирейтинг депутатів, які прогулюють і пленарні засідання міської ради, і постійні депутатські комісії.

Варто зауважити, що згідно із законодавством, депутати місцевих рад, які пропустили понад 50% засідань постійних комісій або сесій міської ради, можуть бути відкликані за ініціативою виборців.

foto3

Звіти депутатів

Депутат місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов’язаний звітувати про свою роботу перед виборцями свого округу і об’єднаннями громадян.

Цікаво, що після запиту «Сильних громад» про строки звітування депутатів Слов’янської міської ради від 30 листопада 2016 року, міськрада підготувала проект рішення «Про визначення орієнтовних строків проведення звітів депутатів ради». Рішення прийняли на сесії 24 грудня і затвердили орієнтовні строки звітування депутатів – три місяці, наступні за одним роком виконання повноважень і застосовувати визначену періодичність протягом поточного скликання.

foto4

Доручення виборців

Виборці можуть давати своєму депутатові місцевої ради доручення на зборах під час його звітів чи зустрічей з питань, які випливають з потреб відповідного виборчого округу чи територіальної громади в цілому.

Однак, Слов’янська міська рада немає відомостей щодо доручень. Пов’язано це з тим, що більшість депутатів отримують доручення або в усній формі, або ці доручення не протоколюються і потім не реєструються в міськраді.

У відповідь на запит лише п’ять депутатів прозвітували про те, скільки доручень виборців отримали. Депутати Олег Костін та Віктор Кісіль з «Опозиційного блоку» написали, що до них звернулись із дорученнями 58 і 48 виборців і представників різних організацій відповідно.

Згідно колективної відповіді депутатів фракції «Об’єднання Самопоміч» (Сергій Кушнарьов, Ольга Алтуніна та Дмитро Кочуков), за рік до фракції надійшло 10 доручень виборців. Дев’ять з них були вчасно розглянуті та виконані.

Автобіографії

Моніторинг автобіографій депутатів на порталі «Ваш депутат» виявив чимало цікавих нюансів. Плідним вийшло порівняння місця роботи на момент виборів у жовтні 2015 року та рік потому.

Місце роботи змінилось у Віктора Вінниченка («Опозиційний блок»). Коли він йшов на вибори у 2015 році, то був генеральним директором комунальної установи «Регіональне управління капітального будівництва», яке перебуває у стані припинення діяльності. Зараз у графі «місце роботи» у нього значиться «громадський діяч».

Так і не знайшла за рік роботу депутат від «Опозиційного блоку» Ольга Горбунова. Вона досі тимчасово не працює, при цьому займаючись волонтерською діяльністю.

Ігор Жиров з фракції БПП «Солідарність» нині вказує, що він безробітний і стоїть на обліку Слов’янського міського центру зайнятості. Рік тому він був директором Регіонального ландшафтного парку «Слов’янський курорт». Цікаво, що Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вказує, що Ігор Жиров і досі займає посаду керівника ландшафтного парку.

Також змінила місце роботи Олена Коваль. Коли вона йшла на вибори у списку «Опозиційного блоку», то вказала, що займала посаду начальника фінансового відділу ТОВ «Славмашсплав». На той момент директором підприємства був її колега по фракції, депутат Микола Домбровський. За рік у фірмі двічі змінився директор. Наразі Микола Домбровський не очолює підприємство. Олена Коваль, згідно з даними порталу «Ваш депутат», зараз займає посаду комірника в ТОВ «Російсько-українське спільне науково-виробниче підприємство Агрінол».

Нині Коцар Олена, а рік тому Карпушкіна, йшла на вибори тимчасово безробітною. Але вже через рік, депутат від «Опозиційного блоку» вказала себе помічником народного депутата Юрія Солода. До слова, помічниками Юрія Солода є 3 депутати Слов’янської міської ради з фракції «Опозиційний блок»: Наталія Вербська, Віктор Вінниченко і власне Олена Коцар. Усі на громадських засадах.

 

Ольга Преображенська («Опозиційний блок») йшла на вибори пенсіонером. Наразі вона ще додатково займається волонтерською діяльністю, згідно з даними порталу «Ваш депутат». Лілія Рудіч восени 2015 року вказала, що тимчасово не працює. У 2016 році вона стала керівником мікрорайону «ЖЕУ-3». Олександр Самсонов рік тому був тимчасово безробітним, а після виборів став помічником міського голови.

Олексій Яковленко напередодні місцевих виборів займав посаду заступника міського голови Краматорська. В системі «Ваш депутат» місцем роботи вказав «начальник відділу зі звернень громадян Краматорської міської ради». Але на сайті Краматорської міськради начальником відділу значиться Вікторія Перевишкова.

Координатор «Сильних громад» у місті Слов’янськ Богдан Красовський

Previous Публичная лекция «Сильных громад» в Доброполье: точки соприкосновения найдены.
Next Насколько эффективна местная власть Покровска?

About author

You might also like

Громади 0 Comments

Рейтинг відкритості міст. Очікуваний провал Торецька

Рух «Сильні громади» здійснив моніторинг відкритості місцевої влади в восьми містах Донецької області. В основу дослідження було покладено 75 критеріїв відкритості, які відображають реальну картину доступу до діяльності органів місцевого

Громади 0 Comments

Как депутаты Красноармейска принимают своих избирателей

10 декабря Красноармейская избирательная комиссия на первой сессии городского совета огласила результаты местных выборов-2015. За несколько месяцев деятельности, депутаты должны были освоиться с новыми обязанностями и начать работу по разрешению

Місцеві депутати 0 Comments

Кого ж обрали на Донеччині? Аналіз депутатського складу міськрад

Згідно із січневим опитуванням соціологічної групи “Рейтинг”, проведення місцевих виборів на Донеччині визнано українцями одним з найуспішніших кроків влади – 43% громадян респондентів підтримали цю тезу. Рівень підтримки виборів обійшли

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!