У Слов’янську обговорили рік роботи депутатів

У Слов’янську обговорили рік роботи депутатів

11 квітня в Центральній бібліотеці Слов’янська відбувся захід, присвячений роботі депутатів Слов’янської міської ради у 2017 році ініційований рухом “Сильні громади”.

За підсумками місцевих виборів 26 жовтня 2015 року, до Слов’янської міської ради пройшли 5 політичних партій, що сформували відповідні однойменні фракції. Місцеві вибори 2015 року у Слов’янську вперше за останні 100 років похитнули фактично однопартійну систему управління в місті та значно змінили політичну мапу міської ради.

Під час заходу були представлені основні показники роботи кожного депутата в 2017 році відповідно до його прав і обов’язків, передбачених Законом України “Про статус депутата місцевої ради”. В рамках теми “Чим депутат може бути корисний”, депутати міської ради Ольга Алтуніна від фракції “Самопоміч” та Олексій Яковленко від фракції “Наш Край” розповіли про практичні аспекти роботи депутатів. Представники решти трьох фракцій, незважаючи на заздалегідь надіслане запрошення, захід проігнорували. Тому розмова відбувалася лише з двома депутатами міської ради від цих двох фракцій – представниками “депутатської меншості”.

Про відсутність політичної монополії

З падінням політичної монополії “Партії Регіонів” та, зокрема, після виборів 2015 року ситуація з суспільною та політичною свободою у Слов’янську значно покращилася. Депутати міської ради зараз мають значно більше можливостей для прояву власної депутатської позиції аніж за часів “Партії Регіонів”, а в міській раді з’явилися одразу кілька нових політичних партій. Окрім цього, у Слов’янській міській раді діють і кілька депутатських груп.

Своїми міркуваннями про рівень політичної свободи в місті, вплив політичних партій на депутатів поділилися присутні на заході депутати Ольга Алтуніна та Олексій Яковленко. Обидва депутати переконані, що ситуація за останні роки стала більш демократичною.

– Політична ситуація, безумовно, радикально змінилася. Якщо до 2015 року була абсолютна монополія вертикалі влади, то зараз можу констатувати, що навіть розмір фракцій далеко не визначальний фактор для прийняття рішень. Оскільки навіть в найбільшій фракції – “Опозиційного блоку” зараз є маса течій, маса власних поглядів. Тому ті процеси, які відбуваються, я вважаю, це абсолютно правильний процес і він відбуватиметься і надалі, – вважає депутат Олексій Яковленко.

– Це цілком логічна динаміка і, можливо, наступні вибори покажуть взагалі зовсім інші результати і я переконана, що кількість партій теж зміниться. Зараз ми бачимо вже 5 партій. Цілком можливо, що наступні вибори можуть дати ще більше і, напевно, це добре. Адже чим більше думок, тим більше бажань і можливостей зробити щось корисне для міста. Проте, якщо говорити про місцевий рівень, я би взагалі не говорила про партійність. Партійна належність – вона іноді на практиці більше заважає розвитку міста, аніж допомагає, – каже Ольга Алтуніна

Ольга Алтуніна наводить приклад останніх гучних моментів на сесії міської ради щодо приватизації міського майна. За її словами, в середині найбільшої фракції – “Опозиційного блоку” теж були суперечності стосовно голосування щодо цього питання.

– “Корпоративний дух” не дав їм можливості проголосувати так, як вони бажали – їм прийшлося підпорядкуватися “визначаючій та спрямовуючій” політиці партії. Але ж насправді у кожного депутата є власна думка, власне розуміння того, як використовувати майно громади, – вважає Ольга Алтуніна.

Тому в умовах відсутності партій, переконана депутат, результати голосування були би зовсім іншими. Тому на місцевому рівні наявність партій недоцільна, адже депутати не вирішують політичні моменти, а говорять про розвиток міста – дороги, каналізацію, водопостачання та все решта.

З Ольгою Алтуніною погоджується депутат Олексій Яковленко, який вважає, що на місцевому рівні все йде до введення мажоритарної системи виборів і в майбутньому місцеві депутати будуть працювати без партійного “Дамоклового меча” зверху.

Ольга Алтуніна говорить, що депутати різних фракцій часто об’єднуються ситуативно, адже є важливі для міста питання, які потребують вирішення.

– Останній депутатський запит підписали представники різних фракцій – “Солідарність”, “Наш Край”,  “Аграрна партія”, “Самопоміч”. Це говорить про те, що людей не цікавлять якісь політичні тенденції, а їх цікавить конкретно місто – конкретні об’єкти, конкретні питання. А процеси демократизації,  однозначно, йдуть на відкритість, на прозорість та доступність, – вважає депутат.

Як приймаються рішення по розподілу бюджету Слов’янська

В бюджетній комісії міської ради – 7 депутатів і всі вони представники “Опозиційного блоку”.

За словами депутатів, на сьогодні рішення про бюджет міста фактично ухвалює лише одна людина в місті – мер і його найближче оточення, а значна частина депутатів просто не має змоги впливати на планування та розподіл коштів бюджету.

– Просто нам приносять вже готове рішення і ми маємо проголосувати. Тому ми часто голосуємо за такий бюджет, проте не знаємо як обгрунтовувалися ці цифри. І не проголосувати ми не можемо, тому що це ж, умовно кажучи, “голодні діти”. І при цьому після затвердження бюджету міський голова може в ручному режимі перевести кошти від одного відділу до іншого, – говорить Ольга Алтуніна. Бюджет міста, – продовжує депутат, 1 мільярд 200 мільйонів, а 364 мільйони ми всього заробляємо. Ми – дотаційні. Проте, може варто було би радитися з депутатами, радитися з громадою? Тоді і у населення не було би питань, і у депутатів не було би питань. Щоб ми розуміли, умовно кажучи, що ми сьогодні сидимо на голодному пайку, але ми наступні три роки робимо дороги, або світлофори тощо. Повинно бути розуміння, куди ми взагалі рухаємося. Немає стратегії міста. Річний звіт міського голови річний був про “освоєння коштів”. Йдеться про те, що має бути якась стратегія, має бути якесь бачення завтрішнього дня. Як виділяються кошти на капітальні, поточні ремонти. Захотів міський голова – перевів гроші з загального фонду бюджету в бюджет розвитку і сказав, все більше грошей немає. Тому депутати фактично в повній мірі не мають можливостей контролювати та впливати на бюджет міста, – говорить депутат.

Все ще проблема. Пасивність та безініціативність громадян

Люди часто не знають своїх депутатів на місцях, – говорить Ольга Алтуніна. – Більше 700 осіб прослухали наші презентації щодо програми “Бюджету участі” і під час заходів з’ясувалося, що ніхто не знає свого депутата на окрузі, люди голосують за бренд. Навіть певні директори шкіл не знають, хто в них депутат і це при тому, що “Оппоблок” (Опозиційний блок,ред) тісно співпрацює на своїх округах з виборцями. І це інтелігенція, яка має усвідомлено приймати рішення. Людям часто не цікаво і вони думають, що депутати отримують за свою діяльність зарплату, – говорить депутат.

– Підходить до мене жінка після презентації “Бюджету участі” і каже: я мешкаю там то і там то і нашому будинку потрібний дитячий майданчик. Я кажу їй, ну я ж вам щойно розповіла, є 150 тисяч гривень в рамках бюджету участі і ви маєте можливість зібратися, згуртуватися, написати проект і отримати свій дитячий майданчик, це ж просто. А жінка каже мені – ні, мені ніколи цим займатися, а ви ж депутат, от візьміть нам і напишіть, нам потрібен майданчик. А для чого тоді нам депутат? Ось таке мислення, – розповідає Ольга Алтуніна.

Як депутати служать громаді

Законом України про статус депутата місцевої ради передбачені та прописані права та обов’язки депутата місцевої ради. Відповідно до закону, депутати зобов’язані відвідувати засідання постійних депутатських комісій міської ради, пленарних засідань сесії, здійснювати регулярний прийом виборців, інформування виборців та звітувати перед ними. Депутати також мають право робити спеціальні депутатські звернення на адресу різних установ і організацій для вирішення проблем своїх виборців, а також вносити на розгляд ради депутатські запити, які, за умови підтримки більшістю голосів в раді – обов’язкові до виконання виконавчими органами ради та мають статус рішення міської ради.

За словами депутатів, на практиці виходить так, що більшість депутатських запитів стосуються теми ЖКГ. Зазвичай, ці запити підтримуються голосуванням більшості на сесії міської ради. Проте, на практиці депутату дуже важко домогтися від виконавчих органів виконання цього запиту, адже виконавчі органи підпорядковані міському голові.

По-перше, тому, що приймає на роботу та звільняє чиновників – міський голова, а по-друге, у виконавчих органів ради часто знаходиться мільйон причин, чому запит не виконується, починаючи від “відсутності коштів”.  Часто доводиться на пряму комунікувати з різними виконавчими органами задля вирішення проблемних питань виборців.

Відвідуваність пленарних засідань сесій та депутатських комісій міської ради

Відповідно до п. 3 ст. 20 ЗУ “Про статус депутатів місцевих рад”, депутат місцевої ради зобов’язаний бути присутнім на пленарних засіданнях ради, засіданнях постійної комісії та інших органів ради, до складу яких він входить. У разі неможливості бути присутнім на засіданні, депутат місцевої ради повідомляє про це особу, яка очолює відповідний орган.

Прийом виборців депутатами

Обов’язкова вимога закону: визначити і оприлюднити дні, години та місце прийому виборців не рідше одного разу на місяць.

Люди часто не бачать результати діяльності депутатів

– Я не розумію тих депутатів, які говорячи про свою роботу, розповідають скільки вони піску привезли, скільки витратили і так далі, – говорить Ольга Алтуніна. Депутатська робота – це не робота мецената. У нас збочене сприйняття та розуміння роботи депутата громадянами, тому що такі депутати створили вже стереотипну картинку в очах громадян, що депутат – це той, хто свої гроші має витрачати на депутатську роботу. Це неправильно. І, відповідно, ми ніколи не оберемо вчителя простого, якого поважає весь мікрорайон. І не оберемо лише тому, що у нього немає грошей. Він не зможе з власних коштів завезти, умовно кажучи, цей пісок,– переконана депутат.

Місцеві депутати не отримують зарплати з бюджету за депутатську роботу

Депутати місцевих рівнів не отримують заробітної плати та зазвичай поєднують депутатські діяльність із основною роботою.

– У нас кожного місяця проводиться десь по два засідання депутатських комісій і по дві сесії. Це вже 4 дні. А до комісії і сесії ще треба підготуватися. А на кожну сесію виноситься на розгляд близько 70-80 проектів рішень, які всі потрібно вичитати. При цьому потрібно ще провести прийом виборців у визначені дні. І за це все депутат не отримує жодної заробітної плати з бюджету. А якщо ми подивимося на європейські країни – той же Бундестаг, так там взагалі нема підприємців, або людей, які мають стосунок до якихось фінансових груп. Там вчителі і юристи, люди, які приймають рішення для міста. Тому треба працювати з населенням, доносити цю думку до людей. Проте, на щастя, ми бачимо, що молодь це розуміє. На жаль, часто цього не розуміють представники старшого покоління, – підсумовує розмову Ольга Алтуніна.

Під час заходу також було озвучено пропозиції, аби кожний депутат міської ради оприлюднив свій звіт за рік роботи на спеціальному порталі “Твій депутат“.

Денис Бігунов, Євгенія Калугіна, рух “Сильні громади” для 6262.com.ua

Previous Брифінг ”Муніципальні варти - захисники інтересів громад чи місцевих кланів?”
Next Дело Василия Хоменко это сигнал об угрозе демократии в Донбассе

About author

You might also like

Прийом громадян 0 Comments

Як приймають депутати Олександрівської районної ради

Поки 2016 рік не добіг до кінця, координатори «Сильних громад» вирішили подивитися, де проводять прийоми депутати Олександрівської районної ради 7 скликання. Важливим показником виконання депутатських повноважень є прийом громадян. Відповідно

Приймальні депутатів 0 Comments

Как депутаты Красноармейска принимают своих избирателей

10 декабря Красноармейская избирательная комиссия на первой сессии городского совета огласила результаты местных выборов-2015. За несколько месяцев деятельности, депутаты должны были освоиться с новыми обязанностями и начать работу по разрешению

Місцеві депутати 0 Comments

Що обіцяють добропільскі депутати?

Які доручення виборців планують виконати добропільскі депутати: шукаємо свою вулицю. Згідно законодавства, депутат має зобов’язання звітувати перед своїми виборцями не рідше одного разу на рік. У невеликих містечках, частіше за

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!