Що заклали в міський бюджет Селидового на 2017 рік?

Що заклали в міський бюджет Селидового на 2017 рік?

З початком нового року розпочався й бюджетний рік. Що нового заклали в міський бюджет, які в ньому відбулися зміни, в порівнянні з торішнім, як проходило його прийняття на сесії міської ради, досліджував рух «Сильні громади» . Згідно з розробленою нами методологією, ми виставили оцінку ефективності бюджетного процесу в місті. Вона склала 7,25 бали з можливих 44-х. Низьку оцінку спричинила відсутність на сайті міськради бюджетної звітності.

budget_Selidovo_2017

Почнемо з того, що ми зробили оцінку відкритості процесу складання, затвердження та виконання бюджету. Оцінили також наявність нормативної бази, прийнятої на місцевому рівні, що має регулювати бюджетний процес. Зокрема, ми цікавились, чи був прийнятий Бюджетний регламент, положення про партиципаторне бюджетування (бюджет участі), про бюджетні (громадські) слухання, чи оприлюднені бюджетні запити, звіти про виконання бюджету тощо.

Бюджетний процес Селидового отримав оцінку 7,25 бали з можливих 44 балів. Низьку оцінку спричинила відсутність на сайті міськради такої бюджетної звітності, як місячні, квартальні й річні звіти про виконання місцевих бюджетів (форми 2 М). Також на сайті нема звітності про бюджетну заборгованість (7 М, або в простонародді – «сімки»). Виняток – Селидівське УСЗН. Воно оприлюднює, принаймні, так звану «сімку» по значній кількості напрямів видатків. Щоправда, не щомісяця, але один раз на рік точно. Але треба зауважити, що міська рада звітує щомісяця про виконання власно-міського бюджету. Дане звітування – текст, в якому можна прочитати, скільки надійшло (і яких саме) доходів та скільки й на що витрачалось коштів від початку року. В даному тексті також іде порівняння з показниками минулого року. Фінансове управління також оприлюднює звіти про виконання дохідної та видаткової частин бюджету, в порівнянні з запланованими показниками по різних напрямках.

В нашій оцінці ефективності бюджетного процесу ми врахували впровадження такого інструменту як Бюджет участі, що відкриває безпосередню можливість громадянам керувати бюджетними коштами. Даний інструмент почав діяти з 2017 року. Розроблено положення бюджету участі та створено Інтернет-портал, через який можна долучитися до участі у конкурсі проектів.  На нього можна потрапити також  з головної сторінки сайту міськради.

Фото 1. Бюджет участі

Бюджет участі на офіційному сайті міської ради

Міський бюджет – це план утворення та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, що їх здійснюють органи міського самоврядування протягом бюджетного періоду, який становить один календарний рік: від 1 січня до 31 грудня.

Вже другий рік поспіль прийняття бюджетів на місцевому рівні є незалежним від затвердження державного бюджету. Тому  Бюджет-2017 міста Селидове був прийнятий раніше, ніж державний бюджет: 14 грудня 2016 року, на пленарному засіданні депутатів Селидівської міської ради.

Перш, ніж перейти до опису того, як приймався бюджет, зазначимо, що в розділі «Проекти рішень міської ради» лінк на проект рішення «Про бюджет м. Селидове на 2017 рік» став активний тільки напередодні сесії. Також варто зауважити відсутність додатків, що передбачені як невід’ємна частина даного проекту. В цілому, інформація щодо переліку проектів рішень, які розглядатимуться на даній сесії, була оприлюднена в зазначеному розділі тільки за тиждень до її початку. Проте згідно зі ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та ст. 8 Регламенту роботи Селидівської міської ради, проекти рішень, що підлягають обговоренню, повинні оприлюднюватися не пізніше ніж за 20 робочих днів до проведення пленарних засідань.

Зауважимо також, що не оприлюднені більшість додатків до тексту вже прийнятого рішення «Про бюджет м. Селидове на 2017 рік», що міститься у відповідному розділі на сайті. Зокрема впадає в око брак опису видаткової частини бюджету.

Варто сказати, що під час сесії, на якій приймався бюджет, не працювала система електронного поіменного голосування, яку почали застосовувати з осені 2016 року. Як повідомили на сесії – через технічні неполадки. Голосування відбувалось підняттям рук. Прийняття рішення про Бюджет на 2017 рік відбулось доволі спокійно. Запитання надійшли тільки від одного депутата: Олександра Корнієнка. Суть їх зводилась до уточнень інформації про деякі напрями видатків, зокрема, у сфері освіти. Також від депутата пролунали нарікання на стислість тексту проекту бюджету, який надали депутатам для ознайомлення, і відсутність деталізації (в порівнянні з проектами деяких інших міст). Корнієнко назвав бюджет «фільчиною грамотою». В залі почувся лемент і обурення деяких депутатів та інших присутніх: «Зайдіть погляньте на сайт, там все викладено!» Проте їхнє обурення було недоречним, бо на офіційному сайті нема детальної інформації (окрім загальної суми видатків). Від початку сесії на офіційному сайті в розділі «Проекти рішень міської ради» не було такої детальної інформації, окрім загальної суми видатків. Видаткова частина стала доступною на сайті тільки після оприлюднення рішення засідання виконавчого комітету. Це відбулось того ж дня, що й засідання сесії, тобто 14 грудня.

Бюджет на 2017 рік був прийнятий практично одностайно: з 30 присутніх тільки один проти (О. Корнієнко), решта проголосували «за».

Розглянемо, з яких джерел передбачається наповнення міського бюджету на 2017 рік.

Доходи міського бюджету заплановані на суму 267 453 550 грн, у т.ч. обсяг доходів загального фонду бюджету – 261 402 548 грн.

Значну частку загального фонду бюджету складають дотації та субвенції з державного, обласного та інших бюджетів – 165 274 048 грн.

Так, з державного передбачені базової дотації на суму 208 700 грн., медичної субвенції – 47 233 000 грн, освітньої – 38 759 900 грн, субвенції на програми соціального захисту населення – 78 474 048 грн, зокрема, дітям-сиротам – 588 100 грн.

Субвенцій з інших бюджетів заплановано на загальну суму 608 400 грн. Зокрема, з бюджету м. Новогродівка – 340 000 грн., з Покровського району – 213 400 грн. (на надання медичної допомоги мешканцям м. Новогродівка та Покровського району в КЛПУ Селидівська центральна міська лікарня), субвенцій з обласного бюджету – 55 000 грн. (на надання пільг інвалідам по зору). Щодо зростання чи зниження доходів місцевого бюджету у вигляді дотацій та субвенцій, то, в порівнянні з попереднім роком, ситуація наступна (Фото 2):

  • базової дотації на 3,3 млн. грн. менше;
  • медичної субвенції на 2,6 млн. грн. менше;
  • освітньої субвенції на 5,7 млн. грн. більше;
  • субвенція на соціальний захист населення лишилась на тому ж рівні, що й торік.

Фото 2 Субвенції дотації

Субвенції, дотації з держбюджету, по відношенню до 2016 року.

Що стосується доходів загального фонду місцевого бюджету суто з податків та зборів (без врахування базової дотації та субвенцій), то вони передбачені у розмірі  96,1 млн грн.

Так, надходження загальнодержавних податків заплановані у сумі 83,3 млн грн. Це на 15,5 млн грн більше від очікуваних доходів за 2016 рік. Зокрема, надходження від податків з доходів фізичних осіб визначені в сумі 76 млн 105 тис. грн. При визначенні прогнозних надходжень даного податку застосували єдину ставку податку в розмірі 15 % та врахували суми соціальної пільги, яку надають платникам. Вираховують її, виходячи з установленої мінімальної заробітної плати на 2017 рік в розмірі 3200 грн і прожиткового мінімуму для працездатного населення в розмірі 1600 грн. Податок на прибуток підприємств комунальної форми власності визначили на рівні минулого року в сумі 19 300 грн. Державне мито – 510 тис. грн. Акцизний збір розрахували в сумі 5 млн 400 тис. грн. (Приріст має скласти 860 тис. грн.)

Надходження у сумі 12,85 млн грн передбачаються за рахунок місцевих податків та зборів. Це на 3,2 млн грн більше, ніж у 2016 році. Так, єдиний податок розрахований в сумі 8 млн 100 тис. грн.; приріст – 2 млн. 700 тис. грн. Але варто врахувати, що даний податок пов’язаний зі збільшенням бази оподаткування з 1340 грн (мінімальна зарплата на 01.01.2016 р.) до 1600 грн. (прожитковий мінімум для працездатного населення на 01.01.2017р.).

Джерелом надходжень спеціально фонду бюджету є: 1) екологічний податок – 110 тис. грн; 2) грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності – 1 тис. грн; 3) власні надходження бюджетних установ – 5 919 502 грн; 4) кошти від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у державній або комунальній власності – 20 500 грн.

В результаті сума надходжень спеціального фонду в бюджеті складає 6 051 002 грн., у т.ч. бюджету розвитку – 20 500 грн.

Частку місцевих, загальнодержавних надходжень та субвенцій і дотацій з держбюджету в загальному фонді бюджета на 2017 рік можна проілюструвати на діаграмі 

Фото 3. Структура бюджету 2017

Структура доходної частини загального фонду Бюджету-2017

Видатки міського бюджету заплановані у сумі 269 015 693 грн, у т.ч. видатки загального фонду бюджету – 261 402 548 грн, видатки спеціального фонду бюджету – 7 613 145 грн, з них видатки бюджету розвитку плануються у сумі 1 582 643 грн. Джерелом наповнення бюджету розвитку, як зазначається в тексті бюджету, є сума профіциту по загальному фонду в сумі 1 562 143 грн. Її планують передати до спеціального фонду.

За рахунок коштів бюджету розвитку планують, зокрема, встановити комп’ютерний томограф 16-зрізний в КЛПУ Селидівська центральна міська лікарня (1 262 143 грн). Також планують виконати міську програму співфінансування (50% х 50%) капремонтів у будинках ОСББ, у сумі 300 000 грн, згідно з додатком № 2. Щоправда, його, на жаль, нема серед додатків до рішення бюджету, які опубліковані на офіційному сайті.

Окрім того, щодо витрачання видатків на сесії зазначили наступне.

Починаючи з 1 січня, з місцевого бюджету відходять професійні училища та ліцеї. Внаслідок цього передбачаються 2,5 млн грн залишків на безкоштовне харчування дітей 1 – 4 класів загальноосвітніх шкіл.

У місті 19 тис. пільговиків (пенсіонерів та інвалідів), для яких наступного року виділять з місцевого бюджету спочатку 200 тис. грн, а надалі 360 тис. грн для безплатного проїзду в межах міста.

Важливим є те, що Селидовому вперше запроваджено «Бюджет участі». Це передбачає 0,75% від надходжень бюджету (без урахування субвенцій, дотацій та міжбюджетних трансфертів) витратити на проекти громадськості. Це близько 750 тис. грн.

Цього року не передбачені покриття витрат на енергоносії за рахунок субвенцій по Центральній лікарні,  Центру первинної допомоги, закладах освіти. Дані витрати лягли на місцевий бюджет і становитимуть 27 млн грн. Це на 7 млн більше, ніж торік.

Оскільки показники державного бюджету ще не затверджені, то показники, які прийняли на даній сесії, ще неодноразово коригуватимуться. Передбачається також, що 2017 рік почнеться без кредиторської заборгованості з зарплат та комунальних платежів.

Підсумовуючи, зазначимо, що в цілому показники доходної частини бюджету зросли, або ж лишилися на рівні минулого року. Тягарем на місцевий бюджет лягло скасування субвенцій з держбюджету на енергоносії. Тим не менш, загальний обсяг субвенцій зріс, а дотацій стало менше. Гарним зрушенням стало виділення коштів на пільговий проїзд, а також безоплатне харчування деяким категоріям дітей. Окремо варто відзначити такий позитивний момент, як закладення коштів на програму «Бюджет участі». Існує посилання на портал бюджету участі, де можна оформити заявку з на участь у конкурсі проектів. Втім, існує зауваження щодо повноти оприлюднення документу про Бюджет на 2017 рік. Це позбавляє можливості всебічного з ним ознайомлення, зокрема з видатковою частиною.

 

Координатор руху «Сильні громади» у Селидовому Олександр Цахнів

Previous Тижневий дайджест новин Донбасу
Next Як працює Волноваська приймальня нардепа Лубінця?

About author

You might also like

Бюджет, закупівлі 0 Comments

Чи запрацює Prozorro у Слов’янську?

Питання введення електронних державних закупівель вже давно є складним питанням для наших чиновників. Адже система Prozorro (так назвали електронний аукціон) є прекрасним інструментом подолання корупції та економії бюджетних грошей. Головна

Бюджет, закупівлі 0 Comments

Чи сапавді використовувати ProZorro в Рубіжному не актуально?

Вже кілька років чиновники та активісти сперечаються щодо користі пониження порогів для проведення обов’язкової процедури закупівель. Наразі ці пороги становлять 200 тисяч гривень для товарів та послуг і 1,5 мільйона

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!