Про нас

Створюємо умови для розвитку громад, аби змінити країну!

 

2014-2015

На межі 2014 – 2015 років багато мешканців Донбасу усвідомили, що не можуть більше залишатися осторонь конфлікту і займати пасивну громадянську позицію. Саме в цей період з’явилося чимало волонтерських та громадських об’єднань на вільних територіях Донеччини та Луганщини. Кланова система влади похитнулася і стало зрозуміло, що громадянське суспільство регіону потребує ефективних інструментів контролю влади, а також впливу і реальної участі у місцевому самоврядуванні.

Саме тоді, місцеві активісти зі Слов’янська, Краматорська, Дружківки, Добропілля, Бахмуту, Торецька, Лиману, Покровська і Мирнограда спільно з представниками руху «ЧЕСНО» Донецької області заснували рух «Сильні громади Донеччини». Громади сходу розпочали якісний і системний контроль як депутатів різних рівнів, так і органів місцевого самоврядування. Відвідуваність і звітність народних обранців, їхні приймальні і декларації, відкритість місцевих рад, прозорість закупівель та ефективність комунікації місцевих рад – саме такі показники досліджували координатори нашого руху.

2016-…

У 2016 році рух вийшов за межи Донеччини, змінивши назву на  «Сильні громади». Команда вирішила продовжувати роботу з контролю влади на Луганщині та Дніпропетровщині, щоб поширити успішні практики залучення громадян до місцевого самоврядування. “Сильні громади” проводять тренінги, публічні лекції, громадські обговорення, виявляють важливі проблеми міст та згуртовують громаду задля їх вирішення. Також команда руху видала три методичних посібники: “Як контролювати місцеву владу?”, “Розвиток місцевої демократії: інструменти взаємодії влади з громадою у питаннях та відповідях” та “Спільними зусиллями”: порадник з вирішення місцевих проблем”.

Наразі рух “Сильні громади” працює у 16 містах Донецької, Луганської та Дніпропетровської областей і не збирається на цьому зупинятись.
Донецька область: Лиман, Слов’янськ, Краматорськ, Олександрівка, Бахмут, Костянтинівка, Добропілля, Покровськ, Торецьк, Селидове, Новогродівка, Маріуполь
Луганська область: Сєвєродонецьк, Рубіжне, Новопсков
Дніпропетровська область: Кривий Ріг

 

Успіхи «Сильних громад»

Електронні петиції та бюджети участі

Завдяки активної адвокації активістів «Сильних громад” в багатьох містах Донеччини запрацювали сервіси місцевих електронних петицій, та прийняті документи, які регулюють їх розгляд. Це дало можливість громадянам більш ефективно доносити інформацію про важливі локальні проблеми і виклики до місцевої влади. Місцеве самоврядування отримало інструмент дослідження громадської думки і тепер більше рішень приймаються з огляду на пропозиції містян.

Також активісти “Сильних громад” активно долучалися до адвокування запровадження бюджетів участі – процесу, в якому громадяни мають можливість вирішувати, на які цілі буде скероване бюджетне фінансування. Після наших пропозицій міські ради 5 міст Донеччини прийняли положення про бюджет участі і запустили кампанію з подання проектів на конкурс.

Поїзд, який єднає схід і захід України

Укрзалізниця оголосила про запуск поїзду Костянтинівка-Івано-Франківськ з грудня 2017 року. Активісти руху «Сильні громади» ГО «ЦентрUA» брали активну участь в адвокації запровадження такого рейсу та привертали увагу до проблеми поганого сполучення східних регіонів України із західними. В 2016 році в десятьох містах активісти “Сильних громад” збирали підписи громадян за призначення прямого залізничного маршруту Костянтинівка-Івано-Франківськ. Збирали підписи під такими зверненнями і в Івано-Франківську – активісти ініціативи «Схід і Захід разом: Різдво в Карпатах». Спільні зусилля дали результат – через півтора роки після початку кампанії такий рейс з’єднає східні і західні регіони.  Також Укрзалізниця призначає рейс Лисичанськ-Ужгород, який з’єднає Луганщину і Закарпаття.

#МедРеформіБути

Рух “Сильні громади” активно долучався до адвокації медичної реформи. Активісти руху зібрали понад півтори тисячі підписів на підтримку реформування системи охорони здоров’я та передали їх народним депутатам в кулуарах парламенту. Також мережа “Сильних громад” брала активну участь у загальнонаціональній акції на підтрмку медичної реформи, яка відбулась біля місцевих рад, обласних адміністрацій та Верховної Ради – загалом в 55 населених пунктах. В результаті системної адвокаційної кампанії з боку Міністерства охорони здоров’я та за активної підтримки громадськості більшість депутатів підтримала законопроект 6327, який запроваджує реформування медицини, що дає поштовх до якісних змін в системі охорони здоров’я.

 

Напрямки, в яких працює рух «Сильні громади»:

  1. Освіта та просвітництво

– Створення інструкцій про основні функції влади, інструменти контролю, взаємодії та впливу тощо.

– Підтримка всеукраїнських ініціатив та допомога їхнім командам у розповсюдженні інформаційних практик на місцях: “Розумне місто”, “Є-Data”, “Prozorro”, Е-декларування тощо.

– Проведення навчань та лекцій для підвищення ефективності місцевого самоврядування та залученості громадян до прийняття рішень

– Розробка, видання та розповсюдження матеріалів з дослідженнями, роз’ясненнями та корисною інформацією для громадян.

– Юридичне консультування, як ефективний інструмент збільшення рівня якості контролю, впливу та взаємодії громадського сектору.

  1. Контроль та стримування

– Моніторинг та аналіз стану раціонального використання публічних коштів.

– Дослідження діяльності та майнового стану представників органів влади: судді, народні депутати, депутати місцевої ради, голова міста та його заступники.

– Аналіз бюджетного, нормотворчого процесів, впровадження енергоощадних технологій процесів взаємодії та відкритості на місцевому рівні та ін.

  1. Аналітично-адвокаційний

– Формування методологій аналізу місцевого самоврядування за різними критеріями

– Адвокація виправлення виявлених недоліків під час контролю діяльності місцевої влади.

– Зміна інституційного і нормативно-правового стану місцевого самоврядування у напрямку стримування і протидії корупції: зменшення порогу на електронні закупівлі, впровадження положень з конфлікту інтересів, про електронні петиції тощо.

– Ідентифікація і вирішення локальних проблем: застаріла і зруйнована інфраструктура, неефективна комунікація органів влади, безпритульні тварини, відсутність практик сортування та правильної утилізації сміття та інші проблеми.