Як у Парламенті голосували за медичну реформу і що тепер буде?

Як у Парламенті голосували за медичну реформу і що тепер буде?

Реформа медичної системи – одне із нагальних питань, яке прямо стосується якості і тривалості життя всіх українців. І попри те, що на зміни у цій системі є воля команди в.о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, громадських активістів та частини політиків, реформа гальмується у Парламенті.

18 травня депутатам не вистачило голосів навіть для того, щоб внести пакет із чотирьох законопроектів до порядку денного сесії. Після масштабної всеукраїнської акції на підтримку медреформи, яка відбулася у 55 містах, 6 червня у Верховній Раді таки внесли два законопроекти до порядку денного. 8 червня відбулося голосування, яке показало, що кожна з політичних фракцій відстоює свої кланові інтереси, а не інтереси українського народу. Про те, як відбувалося голосування і що це означає, читайте у огляді від руху “Сильні громади” у питаннях та відповідях.

Що сталося?

8 червня у Верховній Раді відбулося голосування за 2 законопроекти, які мали б закласти фінансову основу та дати старт медичній реформі у 2018 році. За перший проект Закону про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів №6327 проголосували 227 депутатів, прийнявши його за основу у першому читанні. Другий проект Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України № 6329, який мав би забезпечити фінансування реформи, депутати провалили.

Відхилений законопроект було створено з метою приведення статей, що визначають розмежування видатків між бюджетами, у відповідність до нової моделі фінансування первинної медичної допомоги та системи громадського здоров’я. Пропоновані зміни дали б змогу розширити спектр видатків, які можуть фінансуватись з Державного бюджету України, включивши до нього нову програму фінансування послуг первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги.

Що це означає?

Проект Закону № 6327 прийняли у першому читанні, готується розгляд у другому. Під час наступного етапу буде відбуватися постатейне обговорення і прийняття законопроекту у другому читанні. За другим читанням йде трете, після якого законопроект може бути прийнято в цілому та направлено на підпис до Президента України. Лише після цього законопроект стане законом і набуде чинності.

Законопроект № 6329 відхилено та знято з розгляду. Це означає, що він не може бути внесений на поточній та наступній за нею позачерговій сесіях Верховної Ради відповідного скликання. Відхилений законопроект знімається з розгляду із відповідним зазначенням про це в базі даних законопроектів електронної комп’ютерної мережі веб-сайту Верховної Ради.

Хто проти?

За законопроект про внесення змін до Бюджетного кодексу України проголосували 163 депутати із необхідних 226 голосів для прийняття рішення. Повністю не підтримали законопроект фракція “Опозиційний блок”, депутатська група “Партія “Відродження”, фракція ВО “Батьківщина” та фактично фракція Радикальної партії Олега Ляшка, з якої лише двоє депутатів проголосували за. Депутати із Радикальної партії після голосування навіть заблокували трибуну, заявивши про кнопкодавство.

Із результатами поіменного голосування можна ознайомитись на сайті Верховної Ради.

Чому деякі фракції проти?

Попри очевидну користь змін у медичній системі, які передбачає реформа, для лікарів та пацієнтів, одразу 4 фракції не підтримали важливих законопроектів. Виступи представників цих фракцій зводяться до маніпулятивної риторики, що нібито в Україні є безкоштовна медицина, а в результаті реформи вона стане платною, хоча це не так. В результаті реформи буде чіткий перелік безкоштовних послуг, серед яких первинна невідкладна допомога та перелік офіційних платних послуг замість “подяки” лікарям. Реформа не вигідна політикам, які причетні до фармацевтичного бізнесу, бо велика частина бюджетних грошей у цій медичні системі осідає через різні корупційні схеми.

Без цього закону медичної реформи не буде?

Оскільки до другого читання було направлено лише один законопроект, то повноцінний старт реформи так і не відбудеться у 2018 році. Рівень доходу сімейним лікарям буде підвищено з 2018-го, не відбудеться розрахунок Державного гарантованого пакету та реформа спеціалізованої допомоги розпочнеться лише в 2020-му році.

Від самого початку, з метою зміни системи охорони здоров’я було розроблено чотири законопроекти, які один за іншим запускали реформу. Однак, до розгляду у Верховній Раді вони дійшли у вигляді двох законопроектів, які об’єднують попередні чотири.

Суть законопроекту 6329 полягає в тому, щоб зібрати на казначейському рахунку усі гроші, передбачені на реформу, і вже звідти платити напряму лікарням за лікування кожного пацієнта. Політики ж хочуть залишити стару схему, коли гроші розподіляють чиновники на місцях. Без цього реформи не буде, бо у Національній службі здоров’я не буде грошей.

Що далі?
За словами в.о міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, законопроект зі змінами та доповненнями до Бюджетного кодексу команда Міністерства повторно вноситиме на розгляд депутатів та буде вимагати ухвалити їх до кінця цієї сесії, щоб реформа таки розпочалась.

Previous Тижневий огляд подій Донбасу
Next Доходи та статки депутатів Костянтинівської міської ради

About author

You might also like

Верховна Рада 0 Comments

Як волинські депутати за медичну реформу голосували?

Медична система в Україні уже давно перестала бути безкоштовною та якісною та потребує реформування. Концепція реформи, яку розробило Міністерство охорони здоров’я на чолі з Уляною Супрун, передбачає встановлення чесних відносин

Верховна Рада 0 Comments

Як депутати з Хмельниччини голосували за реформу системи охорони здоров’я?

8 червня у Верховній Раді України відбулося голосування за два основних законопроекти, які мали б дати старт медичній реформі. Один із них, який описує концепцію реформи, депутати підтримали. Інший, який

Верховна Рада 0 Comments

Реформа охорони здоров’я: життя пацієнта – в руках депутатів

Щогодини від хвороб в Україні помирає 67 людей, 80% з них помирає вдома, бо знає, що в лікарнях їм не допоможуть. Так виглядає українська реальність в системі охорони здоров’я. У