Чи можна фотографувати під час голосування?

Чи можна фотографувати під час голосування?

Під час першого туру голосування на виборах Президента України до юристів ГО «Сильні громади» надійшло більше десятка питань про можливість фотографування на виборчих дільницях. Перед другим туром ми вирішили надати узагальнюючу консультацію та розставити у цьому питанні всі крапки над «і».

Відповідно до ст. 7 закону України «Про вибори Президента України» голосування на виборах Президента України є таємним: контроль за волевиявленням виборців забороняється. Фотографування, відеофіксація в будь-який спосіб результатів волевиявлення виборців в кабіні для таємного голосування, а також демонстрація виборцем результатів волевиявлення у приміщенні для голосування забороняються і є порушенням таємниці голосування.

Статтею 159 Кримінального кодексу України передбачено відповідальність за порушення таємниці голосування.

Умисне порушення таємниці голосування під час проведення виборів або референдуму, що виявилося у розголошенні змісту волевиявлення громадянина, який взяв участь у виборах або референдумі, карається штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.

Статтею 34 Конституції України передбачено, що кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір.

Стаття 20 закону України «Про інформацію» розділяє інформацію на відкриту інформацію і інформацію з обмеженим доступом.

Відкрита за статусом інформація може розповсюджуватись вільно, на відміну від інформації з обмеженим доступом.

До інформації з обмеженим доступом відносяться конфіденційна, таємна та службова інформація. Таємна і службова інформація – це, зазвичай, інформація державних органів і організацій, категорії цієї інформації регулюються законом

Відповідно до частини другої статті 21 Закону України «Про інформацію» конфіденційною є інформація про  фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб’єктів владних повноважень.

Статтею 307 Цивільного кодексу України передбачена заборона на фотозйомку фізичних осіб без їх згоди. Ця норма закону не розповсюджується на посадових або публічних осіб.

Отже, фотозйомка – це один з процесів збирання, зберігання, використання та поширення інформації. Фото на дільниці під час голосування на виборах не відноситься до таємної, службової, або конфіденційної інформації, розповсюдження якої може зашкодити інтересам національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку.

Головне, під час фотографування не розголошувати свого волевиявлення та не демонструвати його у приміщенні для голосування.

Previous Зробимо вибори прозорими разом - долучайтесь до спостереження у другому турі
Next Донеччина запитала: хто замовив Катю Гандзюк?

About author

You might also like

Вибори2019 0 Comments

Як реагувати на порушення на виборах?

Команда громадської організації “Сильні громади” підготувала інформаційний бюлетень для офіційних спостерігачів на виборах, як діяти, коли стали свідком порушень законодавства – як правильно підготувати і подати скаргу, щоб реакція на

Вибори2019 0 Comments

Зробимо вибори прозорими разом – долучайтесь до спостереження!

Кожні вибори – це своєрідний іспит в житті демократичної країни, під час якого громадяни обирають вектор свого розвитку. Під час якого активність громадян надзвичайно важлива. Зокрема, багато людей, які готові

Вибори2019 0 Comments

Вибори на Донеччині: напади на активіста, квіти іменинникам та вкидання пачок бюлетенів

31 березня в Україні відбувся перший тур виборів Президента. У МВС повідомили зафіксували більше 2,5 тисяч заяв про порушення виборчого законодавства. У цій статистиці Донецька область посідає почесне третє місце,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!